Kush po i prish provat e krimit?
  Laert Skiro/ Sot në mëngjes, rreth orës 2.30, është liruar gazetari Artan Hoxha nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Ai ishte thërritur...
Çorba e hidhur e Dibrës
  Nga Enkel Demi   Ai tha që nga Dibra do të nisë ndryshimi i madh apo i mirënjohuri revolucion demokratik. Në Dibër nuk ndërroi as...
Më i gjatë filmi për rrugën se rruga
Ben Blushi* Thanë se do ta mbyllin vitin me 5% rritje ekonomike. Kanë kaluar tre vjet dhe jemi akoma në gjysmë të saj, 2.5% dhe është e papërfi...
Nuk ka paqe nën të korruptuar
Laert Skiro/ Çfarë po ndodh me korrupsionin në Shqipëri? Transparnecy International, i quajtur edhe “Barometër i Korrupsionit”, është një or...
Pse vriten policët nga “të çmendurit”?/
Nga Frrok Çupi/ Dje u vra Ardian Kodra.  Askush nuk do t’ia kishte njohur emrin në publik, sikur të mos e vriste një “i çmendur”. Ardiani ishte...
Kushtetuta e re mohon Kushtetutën e re
Nga L. Skiro/ Prokurori i Përgjithshëm deklaroi publikisht se ndryshimet kushtetuese (rreth 20 për qind e Kushtetutës ka ndryshuar) e nxjerrin ...
Maxhoranca parlamentare miraton e vetme Vetting-un e gjyqësorit
Nga Laert Skiro/ Ligjin për Vettingun, që është verifikimi i çdo gjyqtari dhe prokurori në sistemin gjyqësor, e votuan 88 anëtarë të maxhorancë...
Kapexhiu: Jam artist, por artistët nuk mund të qeverisin.
Piktori i njohur Bujar Kapexhiu shpjegon arsyet pse u shfaq në fushatën zgjedhore të  kandidatit të PD-së, Sherefedin Shehu, për kryetar të Bashki...
Bashkëjetesë mashtrimi ndaj publikut
Nga Vincent W.J. van Gerven Oei/   Shqipëria dhe Mantova—e dyta qytet provincial në Italinë e veriut, kurse e para një vend që ende pre...
Opozita i drejtohet Evropës për të dhënat e drogës në vend
L. Skiro Nuk është aspak çudi, opozita në Shqipëri për herë të dytë i drejtohet Europës që të qartësojë situatën në vend. Hera e parë ishte opo...