Vettingu shkarkon përfundimisht gjyqtaren Shpresa Beçaj
Gjyqtarja Shpresa Beçaj ka mbetur jashtë sistemit të drejtësisë. Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA) ka lënë në fuqi vendimin e Komisionin e Pavara...
Zgjedhjet midterms në SHBA/ Njeriu që mbajti gjallë shpresat e demokratëve
Njeriu që ka ndihmuar demokratët të qëndrojnë në gjueti për të mbajtur kontrollin e tyre të hollë mbi Senatin është John Fetterman nga Pensilvania...
Ngre dorën kandidati i parë për kryetar të prokurorisë së SPAK: ‘Jam unë, Adnand Xholi!’.
Është zbardhur kandidatura e parë për garën e kreut të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Sipas medias Prokur...
Genc Pollo dhe Tritan Shehu kërkuan dosjen e Berishës, por ia mbathën kur dëgjuan pseudonimet “Trëndafili” dhe “Sqepari”
Gazetari Adriatik Doçi tregoi në studion e “Euronews Albania” se si mbeti e paverifikuar dosja e Sali Berishës duke risjellë  në vëmendje rrëfimet...
Salman Rushdie, pas atentatit, ka humbur shikimin në njërin sy dhe njërën dorë
Shkrimtari Salman Rushdie ka humbur shikimin në njërin sy dhe përdorimin e njërës dorë pas goditjes me thikë në Nju Jork në gusht, thotë agjenti i tij. “Ai ka rreth 15 plagë të tjera në gjoks”, t...
Tronditet Gjermania, shefi i Kibernetikës rezulton spiun rus
Ministria e Brendshme gjermane ka vendosur shkarkimin me efekt të menjëhershëm të kreut të Zyrës Federale për Sigurinë e Informacionit, Arne Schön...
“Fjalimi i Ramës në KiE ndër fjalimet më të fuqishme në krejt historinë e ligjërimit politik shqiptar”, thotë Latifi
Filozofi dhe komentatori politik, Blerim Latifi, fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në Këshillin e Evropës e ka konsideruar si një n...
Elon Musk mohon se ka folur me Putinin për luftën në Ukrainë
Nga George Wright BBC Elon Musk ka mohuar raportet se ai ka folur me Vladimir Putin përpara se të postonte një sondazh në Twitter me sugjeri...
Ndahet nga jeta Kozara Kati
Nga sot, zërit intelektual shqiptar do t’i mungojë një antikonformiste e të gjitha drejtimeve. Kozara Kati, është ndarë nga jeta në mëngjes, ndërs...
Ales Bialiatski, fituesi i çmimit Nobel për Paqe, ndodhet i burgosur, i arrestuar 25 herë.
Nuk ka gjasa që kësaj radhe të mbërrijnë urimet e Kremlinit, siç ndodhi vitin e kaluar kur u shpërblye gazetari disident rus Dmitry ...