“Der Spiegel”: Edi Rama, fituesi i ditës!
Fituesi i ditës për gjermanen “Der Speigel” në editorialin e mëngjesit është padyshim kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Lind pyetja, pse? ...
Dariush Mehrjui: Gjenden të vdekur regjisori dhe gruaja iraniane.
Një nga regjisorët më të shquar të filmit në Iran, Dariush Mehrjui, është gjetur i vdekur së bashku me gruan e tij. 83-vjeçari dhe Vahideh Moha...
Ndërron jetë Martti Ahtisaari, ish-presidenti i Finlandës, hartuesi i pavarësisë së Kosovës
Është ndarë nga jeta ish-presidenti i Finlandës, Martti Ahtisaari në moshën 86-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur ministri holandez, Anders Adl...
Ndërron jetë fituesja e Çmimit Nobel për Letërsinë, Louise Gluck
Poetja amerikane dhe laureatja e Nobelit për Letërsinë Louise Gluck ka humbur jetën në moshën 80-vjeçare. E lindur në Nju Jork, Louise Gluck ko...
Çifti izraelit fsheh binjakët 10-muajsh para se të vriteshin nga sulmi i Hamasit
Një çift i ri izraelit që u vra nga terroristët e Hamasit në shtëpinë e tyre në Izrael arritën të shpëtonin nga i njëjti fat tragjik foshnjat e ty...
Vdes në moshën 83 vjeç Prof. Dr. Ahmet Kamberi, ‘yll i kardiologjisë shqiptare!’.
Ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare Profesor Doktor, Ahmet Kamberi. Ai është një prej emrave më të njohur të kardiologjisë shqiptare, ndërsa ...
Vdes bosi i “Cosa Nostra” Matteo Messina Denaro, vuante prej kohësh nga kanceri
Matteo Messina Denaro ka vdekur në moshën 61 vjeçare. Bosi i ‘Cosa Nostra’ , i arrestuar më 16 janar pas 30 vitesh në arrati, vdiq në spitalin e L...
Vdes në moshën 98 vjeçare ish presidenti italian, Giorgio Napolitano
Ka ndërruar jetë në moshën 98 vjeçare ish-presidenti italian, Giorgio Napolitano. Ish kreu i shtetit italian kishte kohë që po përballej me proble...
Vdes dr. Ferid Murat, nobelisti amerikan me origjinë shqiptare, në moshën 87 vjeç.
Mjeku me famë botërore, nobelist në fiziologjinë e mjekësisë, Ferid Murad njoftohet se ka ndërruar jetë gjatë së martës. Lajmin e hidhur e ka d...
Hashim Thaçi nga Haga flet për veten, familjen, Edi Ramën dhe të ardhmen e Kosovës.
Pas afro tri vitesh që nga arrestimi i tij nga Dhomat e Specializuara në Hagë, Nacionalja ka realizuar një intervistë ekskluzive me ish-Presidenti...