Kryeministri , Edi Rama gjatë një interviste të dhënë për median malazeze “TV A PLUS” ka “skanuar” zhvillimet në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Ai theksoi se situata në tërësi nuk është lehtë, por gjithsesi shpreh bindjen se Ballkani Perëndimor nuk ka qenë kurrë në pozita kaq të favorshme, saç është sot.

“Nuk do të jetë kurrë e lehtë dhe nuk pres që të bëhet më e lehtë. Mendoj se të gjithë duhet të përgatitemi që të bëhet më e vështirë, sepse gjërat po ndërlikohen në çdo front… Duhet të punojmë me zell. Të përpiqemi të punojmë edhe më shumë, të mos humbasim besimin, të vazhdojmë dhe të mos harrojmë kurrë nga vijmë. Ballkani, Ballkani Perëndimor, nuk ka qenë kurrë në një pozicion më të mirë”, tha Rama.

I pyetur se çfarë do të thotë për rajonin që Mali i Zi ka për herë të parë një kryeministër që është shqiptar, Rama shtoi se: “Jo vetëm që është shqiptari i parë që është kryeministër i Malit të Zi, por është edhe kryeministri i parë, që vërtet nuk ngurron të thotë se është shqiptar apo është ky apo ai, sepse beson dhe vepron në bazë të bindjes se është shtetas i Malit të Zi dhe mënyrës sesi komuniteti serb i afrohet atij. si shqiptar, mënyra se si i trajton disa çështje të pazgjidhura është e guximshme, por mbi të gjitha është e admirueshme, sepse nuk ka hendek mes asaj që thotë dhe asaj që bën, gjë që nuk është shumë e zakonshme në politikë dhe në jeta”.

Rama foli edhe për problemin e Kosovës, marrëveshjen franko-gjermane që i ofrohet Beogradit dhe Prishtinës, marrëdhëniet e tij me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç.

“E ndoqa deklaratën e fundit të presidentit Vuçiç nga Davos dhe mendoj se ishte mjaft e respektueshme duke pasur parasysh mënyrën se si ai shprehu nevojën për të ecur përpara. Sigurisht, në mënyrën e tij karakteristike shumë të veçantë të komunikimit, por shprehu respekt”, komentoi Rama.

Gjatë intervistës, Rama komentoi marrëdhëniet që ai ka me ish-kryeministrin e Malit të Zi,  Milo Gukanovic, me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç si dhe puna që po bëhet sipas tij  në vazhdën e normalizimit të marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit. Kryeministri theksoi se Kosova është shtet i pavarur dhe se në pikëpamjen e zgjidhjes së mosmarrëveshjeve me Serbisë, ai theksoi se situata po lëviz në drejtimin e duhur.

“Dëgjo, Milo sulmon Dritanin dhe Dritanin, nuk e di nëse sulmon. Milo apo jo, por mendoj se është kështu, megjithëse Dritani është shumë më i fiksuar pas korrupsionit dhe krimit të organizuar si një fenomen që duhet zhdukur nga shoqëria malazeze. Po ashtu, mes presidentit të Serbisë dhe kryeministrit të Kosovës, ka shumë sulme që ndonjëherë janë edhe më të rënda. Dhe njerëzit më pyesin, si është e mundur që ju, ju e dini, por imagjinoni nëse të gjithë shikonin vetëm bardh e zi dhe nëse të gjithë mbanin pozicionet e tyre dhe nëse askush nuk fliste me askënd. Gjërat nuk mund të ishin më mirë. Prandaj, është gjithmonë më mirë të bisedoni me njerëzit, të përpiqeni të kuptoni arsyet, të paraqisni argumentet tuaja. Presidenti Vuçiç dhe unë kemi gjithmonë qëndrime shumë të forta, pikëpamje krejtësisht të ndryshme për çështjen e Kosovës, të cilën ai e quan Kosovë dhe Metohi. Për mua është shteti i lirë, demokratik, sovran i Kosovës. Por nëse situata është e tillë për momentin, mendoj se ndërkohë gjërat, e dini, po përparojnë, gjërat po ndryshojnë. Gjërat po ecin në drejtimin e duhur. Ngadalë, por ata po lëvizin. Dikur nuk kishim komunikim dhe ishte e pamundur të imagjinohej që serbët dhe shqiptarët të ishin në të njëjtën tryezë. Pra, do të duhet kohë, do të duhet kohë, por kjo është në rregull”, tha Rama.

Rama më pas përmendi një shembull tjetër, që sipas e tij e bën atë  një politikan të veçantë jo vetëm në rajon.

“Unë, për shembull, jam një mik shumë i mirë i George Soros dhe Rexhep Tajip Erdogan, e dini, dhe ky është një nivel konflikti edhe më i lartë, le të themi një duel në shkallë botërore”, tha Kryeministri i Shqipërisë.

Ai u ndal tek ‘Open Balkan’ dhe në tema ekonomike që lidhen me bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Malit të Zi si dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Shefi i qeverisë shqiptare e mbyll intervistën me një temë krejtësisht apolitike, ndërsa komentoi Malin e Zi nga këndvështrimi i një artisti.

“Mali i Zi është i vogël, por është tokë e artistëve të mëdhenj. Njëri prej tyre ka qenë miku im shumë i dashur nga Tuzi, Leo Gjokaj, ka ndërruar jetë, por kam kujtime të mrekullueshme për të, dhe falë tij e njoh skenën e artit malazez dhe historia e saj më mirë arti që është i pabesueshëm, vërtet i pabesueshëm”, përfundoi Rama/n.m.abcnews.al