Inaugurohet Njësia Ushtarake e Sigurisë Kibernetike në Ministrinë e Mbrojtjes
Njësia Ushtarake e Sigurisë Kibernetike, e cila operon 24/7 është një tjetër hap i madh dhe i rëndësishëm drejt mbrojtjes së botës digjitale, me n...
Zgjedhjet në Tajvan, Blinken takohet me një zyrtar të lartë kinez
Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken do të takohet me një zyrtar të lartë kinez, përpara zgjedhjeve presidenciale të Tajvanit të shtunën,...
Senati amerikan refuzon emërimin e David Kostelancik për ambasador të SHBA në Tiranë.
Senati amerikan nuk e ka miratuar emërimin e David Kostelancik si ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri. Senati i ka kërkua...
Tragjedi në New York/ Rreshteri i policisë vret gruan shqiptare, dy fëmijët dhe më pas veten.
Një tragjedi ka ndodhur në New York të SHBA pak para ndërrimit të vitit, ku 4 anëtarët e familjes Morgan u gjetën të vrarë në shtëpinë e tyre në C...
Lufta kundër terrorizmit, DASH vlerëson Shqipërinë: Ka strategji, bashkëpunim të ngushtë me SHBA! Përparim kundër pastrimit të parave
Departamenti Amerikan i Shtetit vlerëson përpjekjet ndërkombëtare të Shqipërisë në luftën kundër terrorizmit.  Në raportin e publikuar këtë të enj...
“Organizata të huaja duan të radikalizojnë rininë”. DASH, raport për terrorizmin. Vlerësim Shqipërisë, kritika Kosovës
Korrupsioni dhe barrierat ndaj shpërndarjes së informacionit mes agjencive qeveritare, koordinimi i pamjaftueshëm dhe një sistem i dobët gjyqësor ...
Ish-sekretari amerikan i Shtetit vdes në moshën 100-vjeçare. Kush është Henry Kissinger!?
Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, i cili luajti një rol të rëndësishëm dhe polarizues në politikën e jashtme amerikane gjatë Luft...
Izrael- Hamas: 5 ditë armëpushim për lirimin e dhjetëra pengjeve. Pranë marrëveshjes
Izraeli, Shtetet e Bashkuara dhe Hamasi kanë rënë dakord për një marrëveshje paraprake për lirimin e dhjetëra grave dhe fëmijëve të mbajtur peng n...
SHBA: Rusia kërcënon Ballkanin/ Zëdhënësi i DASH: ‘Vazhdojmë sanksionet për këdo që destabilizon!’
Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten të angazhuara për të mbrojtur rajonin e Ballkanit Perëndimor ndaj manovrave dashakeqëse ruse që kanë si syn...
Kosovë/ Ambasadori amerikan: Draft statuti për Asociacionin s’ka fuqi ekzekutive, fjalën e fundit do ta thotë Kushtetuesja
Ambasadori i SHBA-ve, Jeffrey Hovenier, ka deklaruar se draft-statuti i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është në përputhje me Kushtetutë...