SHBA planifikon hakmarrjen ndaj Iranit. Pentagoni: Përgjigje e fortë, por nuk duam luftë!.
Kundërpërgjigjja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj sulmit me dron në Jordani, ku u vranë tre ushtarë amerikanë dhe u plagosën mbi 30 të t...
Takimi i liderëve të rajonit, O’Brien: SHBA mbështet planin e BE, qytetarët do t’i ndiejnë leverditë
Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien ka deklaruar sot nga Shkupi se SHBA e mbështet Planin e Ri të Rritje...
Ushtria amerikane godet objektivat e lëvizjes Houthi në Jemen
Ushtria amerikane ndërmorri një valë të re goditjesh kundër objektivave të kontrolluara nga organizata terroriste Houthi në Jemen. Zyrtarët ame...
Inaugurohet Njësia Ushtarake e Sigurisë Kibernetike në Ministrinë e Mbrojtjes
Njësia Ushtarake e Sigurisë Kibernetike, e cila operon 24/7 është një tjetër hap i madh dhe i rëndësishëm drejt mbrojtjes së botës digjitale, me n...
Zgjedhjet në Tajvan, Blinken takohet me një zyrtar të lartë kinez
Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken do të takohet me një zyrtar të lartë kinez, përpara zgjedhjeve presidenciale të Tajvanit të shtunën,...
Senati amerikan refuzon emërimin e David Kostelancik për ambasador të SHBA në Tiranë.
Senati amerikan nuk e ka miratuar emërimin e David Kostelancik si ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri. Senati i ka kërkua...
Tragjedi në New York/ Rreshteri i policisë vret gruan shqiptare, dy fëmijët dhe më pas veten.
Një tragjedi ka ndodhur në New York të SHBA pak para ndërrimit të vitit, ku 4 anëtarët e familjes Morgan u gjetën të vrarë në shtëpinë e tyre në C...
Lufta kundër terrorizmit, DASH vlerëson Shqipërinë: Ka strategji, bashkëpunim të ngushtë me SHBA! Përparim kundër pastrimit të parave
Departamenti Amerikan i Shtetit vlerëson përpjekjet ndërkombëtare të Shqipërisë në luftën kundër terrorizmit.  Në raportin e publikuar këtë të enj...
“Organizata të huaja duan të radikalizojnë rininë”. DASH, raport për terrorizmin. Vlerësim Shqipërisë, kritika Kosovës
Korrupsioni dhe barrierat ndaj shpërndarjes së informacionit mes agjencive qeveritare, koordinimi i pamjaftueshëm dhe një sistem i dobët gjyqësor ...
Ish-sekretari amerikan i Shtetit vdes në moshën 100-vjeçare. Kush është Henry Kissinger!?
Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, i cili luajti një rol të rëndësishëm dhe polarizues në politikën e jashtme amerikane gjatë Luft...