Drafti i Ramës për Asociacionin, Escobar-Lajçak: Propozim serioz! Tensionet në Veri mund të shndërrohen në konflikt rajonal
I dërguari i Uashingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, kanë “potencial të shndërrohen në k...
Blinken takohet me presidentin kinez, Xi Jinping
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është takuar me presidentin kinez, Xi Jinping, gjatë vizitës së tij dyditore në Kinë. Gjatë një k...
Escobar: Ata që refuzojnë partneritetin do të kenë pasoja
I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë të premten se, përshkallëzimi është duke krijuar kushte të vështira për ra...
Yuri Kim emërohet zëvendës ndihmës sekretarja kryesore për Çështjet Evropiane, detyra me e rendesishme pas sekretarit te Shtetit
Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka marrë një nga pozicionet më të rëndësishëm në Departamentin e Shtetit. Yuri Kim sapo është shpall...
Epokë e re SHBA-Kinë? Konfirmohet vizita e Blinken në Pekin
Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar vizitën e shumëpritur të Sekretarit Amerikan të Shtetit Anthony Blinken në Kinë këtë fundjavë për të rregullua...
Donald Trump deklarohet i pafajshëm në akuzat për dokumente të klasifikuara
Donald Trump është deklaruar i pafajshëm për akuzat historike të keqpërdorimit të dosjeve të ndjeshme në një gjykatë federale në Miami, Florida. Trump është presidenti i parë i SHBA - aktual ap...
Donald Trump lihet i lirë dhe kthehet në shtëpi: Nuk përben rrezik për t’u larguar
Ish-presidenti i SHBA-ve, Donald Trump është lënë i lirë, pasi prokurorët kanë deklaruar se nuk përbën rrezik për t’u larguar. Donald Trump u l...
LAJM I FUNDIT: Arrestohet Donald Trump
Ish-presidenti i SHBA, Donald Trump është shoqëruar për në gjykatën e Floridas, ku edhe me pas eshte arrestuar, raporton CNN. "Donald Trump dhe...
SHBA dhe BE mund t’i shpallë non-grata Kurtin dhe Sveçlën nëse përshkallëzohet situata në veri!
Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian po shqyrtojnë mundësinë e masave kundër Kosovës në rast se nuk përmbush detyrimet e saj dhe nuk qetëson ...
Situata në veri të Kosovës, sot afati i fundit nga SHBA dhe BE
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian presin që sot të arrihet një marrëveshje për qetësim të situatës në veri të Kosovës. Kjo ...