“Veriu i Kosovës, drejt krizës humanitare”/ Dinari, analisti: Kurti duhet të ketë vullnet politik për ta zgjidhur
Analisti Melazim Koci thotë se deklarata e të dërguarit të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, se qeveria e Albin Kurtit do të mbah...
“Serbët në Kosovë të jetojnë të sigurt”, Escobar: Qeveria Kurti është përgjegjëse, duhet zgjidhje e menjëhershme
Serbët në Kosovë duhet të jetojnë të sigurt dhe me dinjitet, sipas të dërguarit të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Në ditën ...
Rama mbështet vendimin e Kosovës që i jep 24 hektarë tokë Manastirit të Deçanit
Pas vendimit të qeverisë së Kosovës për dhënien e 24 hektarëve tokë Manastirit të Deçanit, ka reaguar edhe kryeministri shqiptar Edi Rama. Në një ...
Rreziku që po i afrohet Ballkanit! Inteligjenca amerikane: SHBA përballë një “rendi botëror të brishtë”
Agjencitë amerikane të zbulimit kanë bërë të ditur se SHBA përballet me një "rend botëror gjithnjë e më të brishtë". Këto përfundime janë pjesë e ...
Tajani: Marrëveshja mes Italisë dhe Shqipërisë mund të jetë një model në nivel evropian
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i italisë, Antonio Tajani, duke  folur për shtypin në kongresin e Partisë Popullore Europiane në Bukur...
“Kathimerini”: Hakmarrje e Ramës, por ç’do bëjë tani Athina?
Dënimi i Fredi Belerit është pasuar nga një jehonë e fortë në mediat dhe politikën greke. Reagimet kanë qenë të shumta si nga qeveria, ashtu edhe ...
Historiani grek: Greqia duhet të rishohë marrëdhëniet me Shqipërinë, Tirana nuk pyet më për Athinën se ka mbështetjen e Berlinit dhe Romës
Historiani dhe filozofi grek, Constantinos Filis ka bërë një koment në gazetën “Kathimerini” për çështjen e dënimit të kryebashkiakut të zgjedhur ...
Ushtria shqiptare merr dronët turq, 3 “Bayraktar” mbërrijnë në bazën e Kuçovës
Forcat e Armatosura të Shqipërisë kanë marrë zyrtarisht në dorëzim dronët “Bayraktar”, të blerë nga Turqia. Tre dronët TB2 të porositur nga qev...
Alijev pret Ramën në Baku: Thellojmë bashkëpunimin në fushën e energjisë!
Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Korridori Jugor i Gazit e ka bërë Europën më të sigurt. Në fjalën e tij në Samitin e 10-të të Korridorit Jug...
“Dua të ndaj një sekret…”, Varhelyi: Rajoni mund të bëhet gati më shpejt për të qenë pjesë e BE-së
Në konferencën e përbashkët për mediat me kryeministrin Edi Rama, komisioneri Oliver Varhelyi tha se rajoni mund të bëhet gati më shpejt për t’u b...