Beleri rrëzohet edhe nga Gjykata Kushtetuese
Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë Fredi Beleri i cili kërkoi shfuqizimin e masës së sigurisë arre...
Bie veto e Greqisë ndaj Shqipërisë? KE miraton planin e reformave para zgjerimit të Unionit
Komisioni Europian ka miratuar planin e reformave të zgjerimit të BE-së. Në plan propozohet që në procesin e miratimit të vendimeve nga Këshilli E...
Rama: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, thelbësor për ruajtjen e sigurisë, stabilitetit dhe paqes në Ballkanin Perëndimor
Kryeministri Rama ka reaguar sot me anë të një postimi në rrjetin social “X”, në lidhje me zhvillimet mes Kosovës dhe Serbisë, teksa është ndalur ...
“Veriu i Kosovës, drejt krizës humanitare”/ Dinari, analisti: Kurti duhet të ketë vullnet politik për ta zgjidhur
Analisti Melazim Koci thotë se deklarata e të dërguarit të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, se qeveria e Albin Kurtit do të mbah...
“Serbët në Kosovë të jetojnë të sigurt”, Escobar: Qeveria Kurti është përgjegjëse, duhet zgjidhje e menjëhershme
Serbët në Kosovë duhet të jetojnë të sigurt dhe me dinjitet, sipas të dërguarit të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Në ditën ...
Rama mbështet vendimin e Kosovës që i jep 24 hektarë tokë Manastirit të Deçanit
Pas vendimit të qeverisë së Kosovës për dhënien e 24 hektarëve tokë Manastirit të Deçanit, ka reaguar edhe kryeministri shqiptar Edi Rama. Në një ...
Rreziku që po i afrohet Ballkanit! Inteligjenca amerikane: SHBA përballë një “rendi botëror të brishtë”
Agjencitë amerikane të zbulimit kanë bërë të ditur se SHBA përballet me një "rend botëror gjithnjë e më të brishtë". Këto përfundime janë pjesë e ...
Tajani: Marrëveshja mes Italisë dhe Shqipërisë mund të jetë një model në nivel evropian
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i italisë, Antonio Tajani, duke  folur për shtypin në kongresin e Partisë Popullore Europiane në Bukur...
“Kathimerini”: Hakmarrje e Ramës, por ç’do bëjë tani Athina?
Dënimi i Fredi Belerit është pasuar nga një jehonë e fortë në mediat dhe politikën greke. Reagimet kanë qenë të shumta si nga qeveria, ashtu edhe ...
Historiani grek: Greqia duhet të rishohë marrëdhëniet me Shqipërinë, Tirana nuk pyet më për Athinën se ka mbështetjen e Berlinit dhe Romës
Historiani dhe filozofi grek, Constantinos Filis ka bërë një koment në gazetën “Kathimerini” për çështjen e dënimit të kryebashkiakut të zgjedhur ...