Samiti në Kotor, Rama: Ndihma e BE-së nxit tregtinë. Shqiptarët do të kenë mundësi të reja
Kryeministri Edi Rama ka deklaruar para pak fillimit të Samitit të Liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian, i cili mbahet në Kotor...
“Planet zhvillimore të zbatohen në terren”, Varhelyi: Oferta e BE duhet ta shtyjë Ballkanin përpara
MAL I ZI- Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, në Samitin Ballkan-BE, i cili po mbahet në Kotor të Malit të...
“Ballkani të mos bllokojë vetveten”, Rama në Mal të Zi, thirrje BE: Dëshirojmë të shihemi si shtete anëtare
MAL I ZI- Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalën e tij të mbajtur në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, i cili po mbahet në Mal të Zi , u shp...
Samiti Ballkan-BE/ James O’Brien apel liderëve: Bëni punën që u takon, mos tentoni të politizoni çdo çështje të rajonit
MAL I ZI- Ndihmëssekretari Amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien, i pranishëm në Samitin Ballkan- Bashkim Evropian që po mba...
jon një vizion i përbashkët”/ Samiti i Ballkanit Perëndimor, Rama në Mal të Zi
Në Kotorr të Malit të Zi, sot mbahet Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor, ku liderët e vendeve të rajonit, përfaqësues të Bashkimit Evropian...
Vulin sulmoi Ramën për të “joshur” grekët/ Ministria e jashtme thërret për sqarim ambasadorin serb
SHQIPËRI- Ambasadori serb thirret nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë për të dhënë sqarime për deklaratat e zv. Kryeministrit,...
Anëtarësimi në KiE, Kosova mbetet jashtë axhendës
Anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës nuk është përfshirë në agjendën e Komitetit të Ministrave, që pritet të mblidhet këtë javë. Lajmi ësh...
NATO: Maqedonia e Veriut përfaqësohet në Aleancë me emrin Kushtetues
“Maqedonia e Veriut iu bashkua NATO-s me emrin e saj Kushtetues dhe përfaqësohet në Aleancë me atë emër”, kështu ka thënë një zyrtar i NATO-s, duk...
“Beleri nuk është histori për ne, por për politikën greke”: Rama pas takimit në Athinë.
Kryeministri Edi Rama, pas takimit me emigrantët shqiptarë në Galatsi, në Athinë, ka dhënë edhe një prononcim të shkurtët për mediat greke. Kre...
Von der Leyen: Maqedonia e Veriut duhet të respektojë Marrëveshjen e Prespës
Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka reaguar ndaj deklaratës së presidentes së re të Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanov...