Kriza në Kosovë/ Lista Serbe pranon të marrë pjesë në zgjedhje, por ka dy kushte.
Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve në Kosovë, ka thënë të hënën se do të marrë pjesë në zgjedhje, që eventualisht do të mund të mbahen për k...
SHBA- BE për kthimin e paqes në Veri/ Escobar dhe Lajçak sot në Kosovë
PRISHTINË, 5 qershor/ATSH/- I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaç...
Stoltenberg: NATO-ja e gatshme të dërgojë edhe më shumë trupa në Kosovë
NATO është e gatshme të dërgojë edhe më shumë trupa në Kosovë, për të qetësuar dhunën në veriun e këtij vendi, të banuar me shumicë serbe, tha të ...
Macron: Autoritetet e Kosovës mbajnë përgjegjësi për trazirat në veri
BRATISLAVË- Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës “mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm” n...
BE përgatitet për temperatura të larta kësaj vere.
Nga: Radio Europa e Lirë/ Bashkimi Evropian ka dyfishuar numrin e pajisjeve në dispozicion për luftimin e zjarreve në pyje, tha komisionari i B...
Zgjedhjet në Turqi: Erdogan udhëheq me 55% kur janë numëruar vetëm 20%
Janë mbyllur kutitë në Turqi dhe ka nisur numërimi i votave. Rezultatet zyrtare nuk duhet të dalin përpara orës 21-00 sipas orës lokale turke, pra...
Gjyqi në Hagë ndaj ish krerëve të UÇK, Jakup Krasniqi ndodhet në gjendje jo të mirë shëndetësore
Ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Jakup Krasniqi është në gjendje jo të mirë shëndetësore. Krasniqi, i cili po gjykohet në ...
Policia belge dhe gjermane bastisin zyrat e Partisë Popullore Evropiane në Bruksel
Policia belge e gjermane bastisin zyrat e Partisë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë (EPP) në Bruksel të martën në mëngjes. EPP është gr...
Ndahet nga jeta në moshën 84-vjeçare Gianni Mina, ikonë e gazetarisë italiane
Është shuar në moshën 84-vjeçare gazetari dhe prezantuesi i njohur italian  Gianni Mina. Ai vdiq të hënën në Romë pas një sëmundjeje të zemrës, si...
Parlamenti i Suedisë miraton zyrtarisht anëtarësimin në NATO
Parlamenti i Suedisë ka miratuar zyrtarisht një projektligj që lejon vendin të anëtarësohet në NATO. Projektligji u miratua me 296 pro dhe 37 v...