Shtetet e Bashkuara i ka kërkuar Moskës të pranojë një marrëveshje për lirimin e basketbollistes Brittney Griner, e cila është dënuar me nëntë vjet burg në Rusi.

Fituesja e dyfishtë Olimpike u dënua për posedim dhe kontrabandë droge pasi pranoi se kishte vaj kanabisi.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se oferta e SHBA ishte “një propozim serioz”, por nuk dha detaje.

Të premten, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Moska është e gatshme të diskutojë mbi këtë temë.

Raportet e mediave amerikane sugjerojnë se Uashingtoni po ofron një shkëmbim të burgosurish që përfshin një trafikant rus armësh.

Viktor Bout – i njohur si “tregtari i vdekjes” – po vuan një dënim me 25 vjet burg në SHBA.
Ai mund të transferohet nga Uashingtoni te autoritetet ruse në këmbim të Griner dhe ish-marinsit amerikan Paul Whelan, thonë raportet.

Whelan, i cili ka pasaporta amerikane, britanike, kanadeze dhe irlandeze, u dënua në vitin 2020 me 16 vjet burg në Rusi pasi u dënua për spiunazh.

Kirby u tha gazetarëve se dyshja po ndalohej gabimisht dhe duhej të lirohej.