Coronavirusi ndalon jetën në SH.B.A. ndërsa qeveritë lokale dhe federale punojnë për të ndaluar përhapjen

Ishte java që ndryshoi gjithçka. Qeveritë federale, shtetërore dhe lokale, në 72 orët e kaluara, kanë ndërmarrë hapa të papara për tu përpjekur dhe ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, dhe forcuar bizneset e vogla, të prekurit e parë dhe spitalet që përgatiten për një fluks të pacientëve që shfaqin simptoma serioze.

Newt Gingrich, ish-kryetari i Dhomës që po kalon ca kohë në Itali, shkroi në Newsweek se Sh.B.A duhet të planifikojë për një “pandemi të rastit më të keq”. Ai bëri thirrje për një përpjekje të unifikuar me një lloj “intensiteti të implementimit që na shërbeu aq mirë në Luftën e Dytë Botërore”.

Presidenti Trump, në një konferencë shtypi të Dielën, tha që Sh.B.A po studion se si vendet e menaxhuan në mënyrë efektive përhapjen. Koreja e Jugut dhe Kina janë dy vende të lavdëruara për përpjekjet e tyre. Italia, e cila ka një popullsi të madhe të moshuar, konsiderohet, në këtë pikë, si një qortim.

Përhapja e COVID-19 ka sëmurë më shumë se 162,000 njerëz në të gjithë botën dhe ka lënë më shumë se 6.000 të vdekur, me mijëra raste të reja konfirmohen çdo ditë. Numri i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara u ngjit në 68, ndërsa te infektuarit kaluan 3.200. Virxhinia Perëndimore është shteti i vetëm pa një rast të konfirmuar.

Amerikanët kanë parë hapa dramatikë të ndërmarrë që ndikojnë në jetën e tyre të përditshme, nga orët e reduktuara në punë, shqetësime të reja për një të afërm të moshuar ose një nevojë urgjente për kujdesin e fëmijëve. Por vendi ka parë gjithashtu masa që ndikojnë në identitetin tonë kombëtar. Sezonet e para të NBA, NHL, MLB, NCAA dhe PGA janë pezulluar. Statuja e Lirisë, Memoriali i 11 shtatorit dhe Ellis Island janë të mbyllura për publikun efektiv menjëherë.

Do të ketë një takim urgjent për të diskutuar Lojërat Olimpike të vitit 2020 në Tokio. Kapitoli i SHBA do të pezullojë të gjitha turet publike. Do të mbyllen edhe parqet tematike të Walt Disney World dhe Santa Monica Pier në Los Angeles. Illinois, Ohio, Massachusetts, shteti Uashington dhe New York City janë ndër vendet që porositën baret të mbyllen dhe restorantet për të ndaluar shërbimin e darkës. Marrja dhe shpërndarja do të lejohet akoma.

Trump të Dielën ka punuar për të qetësuar Amerikanët që kanë parë shkollat e tyre të mbyllura dhe dyqanet ushqimore te boshatisen. Ai tha se këto dyqane ushqimore do të qëndrojnë të hapura. Këshilli i Sigurisë Kombëtare ka shkruar në Twitter të Dielën vonë, për të mohuar thashethemet për një “karantinë kombëtare”.

VERITAS.COM.AL