Një nga regjisorët më të shquar të filmit në Iran, Dariush Mehrjui, është gjetur i vdekur së bashku me gruan e tij.

83-vjeçari dhe Vahideh Mohammadifar u gjetën me plagë me thikë në shtëpinë e tyre pranë kryeqytetit, Teheran, të shtunën në mbrëmje, thonë autoritetet iraniane.

Mehrjui konsiderohej një nga themeluesit e kinemasë iraniane të valës së re.

Katër persona janë identifikuar në lidhje me vdekjet, sipas raporteve të mediave lokale.
Sipas kryetarit të drejtësisë Hossein Fazeli, Mehrjui e kishte ftuar vajzën të shkonte në shtëpinë e tij në qytetin e Karaj për darkë të shtunën mbrëma.

Kur mbërriti, thuhet se gjeti trupat e prindërve të saj.

Mohammadifar, një skenariste dhe kostumografe, thuhet se ishte ankuar kohët e fundit se ajo ishte kërcënuar dhe se shtëpia ishte vjedhur.

Aktori dhe regjisori iranian Houman Seyedi ishte ndër ata që reaguan në mediat sociale ndaj vrasjeve – duke i përshkruar ato si “të tmerrshme dhe brutale”.

Mehrjui, i cili studioi në SHBA si i ri dhe më vonë jetoi në Francë për pesë vjet, fillimisht u bë i njohur kombëtar dhe ndërkombëtar me filmin e tij të vitit 1969 The Cow, i cili tregon historinë e obsesionit të një fshatari me kafshën titullare.

Filmat e tij të tjerë më të shquar përfshijnë Hamoun, The Pear Tree dhe Leila – kjo e fundit për një grua infertile që inkurajon burrin e saj të martohet për herë të dytë.

Lëvizja e valës së re u fokusua kryesisht në realizëm, por Mehrjui dihej se merrte frymëzim nga letërsia.

Ai mori shumë çmime gjatë viteve, por ndërsa filmat e tij u festuan në festivalet ndërkombëtare të filmit, disa mezi e panë dritën e ditës në Iran për shkak të censurës.