Kryeministri Edi Rama, nëpërmjet një postimi në rrjetin e tij social “Facebook” ka uruar Recep Tayip Erdogan për fitoren në raundi e dytë të zgjedhjeve në Turqi.

Kryeminsitri urimin e tij e ka bërë në dy gjuhë, shqip dhe turqisht.

🔴⚫️Urime për fitoren Zoti President
🇦🇱🫶🇹🇷
🔴⚪️Zaferiniz için tebrikler Sayın Başkan” ka shkruar Rama.

Erdogan arriti të sigurojë gati 52% të votave përballë rivalit të tij kryesor, Kemal Kilicdaroglu i cili siguroi gati 48%.

Turqia zgjodhi kështu për herë të tretë Erdoganin në krye të shtetit.

Postimi i Ramës: