Ezgi Erkoyun, Reuters

ISTANBUL (Reuters) – Presidenti turk Tajip Erdogan i kërkoi Greqisë të Dielën të “hapë portat” për refugjatët që përpiqen të hyjnë në Bashkimin Evropian nga Turqia dhe tha se ai shpresonte të fitonte më shumë ndihmë nga BE në bisedimet të hënën.

Dhjetëra mijëra emigrantë janë përpjekur të hyjnë në Greqi, një shtet anëtar i BE, pasi Turqia tha në 28 shkurt se nuk do të përpiqej më t’i mbante ata në territorin e saj – siç u pajtua në vitin 2016 me BE në këmbim të miliarda eurove ndihmë.

Turqia mban rreth 3.6 milion refugjatë të luftës nga Siria, ku trupat e saj dhe forcat aleate rebele po luftojnë me forcat qeveritare të mbështetur nga Rusia dhe thotë se BE nuk ka arritur të respektojë premtimet e bëra për Ankaranë.

“Ne shpresonim të merrnim shumë më tepër mbështetje nga bashkësia ndërkombëtare kur bëhet fjalë për refugjatët,” tha Erdogan në një fjalim në Stamboll. “Unë kam një takim me zyrtarë të Bashkimit Evropian nesër në Belgjikë. Ne do t’i diskutojmë këto çështje.”

Si përgjigje, Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se “negociimi mbi kurrizin e më të dobëtit” nuk do të jepte rezultatin e dëshiruar.

Më shumë se 1 milion emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme dhe Azia, arritën në BE në 2015 dhe 2016, shumica prej tyre udhëtojnë nëpër Turqi dhe Greqi, derisa marrëveshja ndaloi fluksin në Mars 2016. Turqia tani ka frikë nga një fluks i ri i refugjatëve pas luftimeve të fundit në Siri.

“Ne kemi përmbushur detyrimet e marrëveshjes që kemi bërë me BE. Megjithatë, BE nuk i ka përmbushur angazhimet e veta përveç kontributeve minimale … Shpresoj se do të arrijmë rezultate të ndryshme këtë herë,” tha Erdogan.

“NDARJE E DREJTE E PESHES”

Sipas marrëveshjes së vitit 2016, BE duhej të siguronte 6 miliardë euro (6.8 miliardë dollarë) për të ndihmuar Turqinë të financojë strehimin, shkollat dhe qendrat mjekësore për refugjatët. Erdogan tha se Turqia kishte marrë vetëm gjysmën e kësaj shume deri më tani.

Turqia thotë se BE nuk ka realizuar premtimet për udhëtimet pa viza për qytetarët Turq dhe një bashkim të zgjeruar doganor. Ankaraja gjithashtu kërkon më shumë mbështetje Evropiane në Siri, ku synon të ndërtojë vendbanime për refugjatët që kthehen në veri të Sirisë.

Erdogan do të takohet me Charles Michel, i cili kryeson samitin e liderëve të BE-së, dhe Ursula von der Leyen, presidenten e Komisionit ekzekutiv të BE-së.

“Nëse ka mungesë parash për sigurimin e ndihmës thelbësore humanitare për refugjatët, qoftë në Turqi, Idlib ose Jordan dhe Liban, ne (BE) kurrë nuk do të refuzojmë të flasim,” u tha Maas gazetave Funke të Dielën. “Por kjo varet nga Turqia që qëndron në anën e saj të pazareve.”

Ministrat e jashtëm të BE thanë javën e kaluar se ata ishin të gatshëm të marrin “të gjitha masat e nevojshme” për të ndaluar kalimet e paligjshme në Greqi, por Erdogan tha që emigrantët nuk do të qëndronin në Greqi pasi të kishin kaluar.

“Greqi, unë po ju bëj thirrje që këtu, edhe ju duhet të hapni portat tuaja dhe t’i lini ata të shkojnë,” tha ai. “Ne po kërkojmë ndarje të drejtë të barrës.”

Greqia thotë se ka prapsur mijëra përpjekje të emigrantëve për të kaluar përmes tokës nga Turqia që prej javës së kaluar.

VERITAS.COM.AL