-Gruaja dhe 2 fëmijët po vizitonin të afërmit në Afganistan kur talebanët morën kontrollin; pas kësaj ata nuk ishin në gjendje të iknin, mëson Fox News

 

Një familje nga Kolorado që mbeti e bllokuar në Afganistan pasi u anulua fluturimi për në shtëpi, ka dalë me siguri nga vendi i shkatërruar nga lufta që është marrë nga talebanët, raporton Fox News.

Një grua dhe dy vajzat e saj, të cilat po vizitonin të afërmit në Afganistan kur filloi kaosi i udhëhequr nga talebanët, ishin në gjendje të iknin me ndihmën e kolonelit të forcave speciale në pension Patrick Allen, konfirmoi ai të mërkurën për Fox News. Treshja, të gjithë shtetas amerikanë, arritën të merrnin një fluturim për në Katar dhe pritet të kthehen në Shtetet e Bashkuara në orët ose ditët e ardhshme.

“Për ne funksionoi mirë, por ishte prekëse, gjë që vazhdoi gjatë gjithë kohës,” tha Allen, kur u kontaktua me telefon.

Patrick Allen, gjithashtu një vendas i Kolorados, u thirr për ndihmë nga burri i gruas dhe babai i fëmijëve, të cilët i takoi gjatë kohës së tij me Forcat Speciale të Ushtrisë Amerikane.

Gruaja e tij dhe vajzat duhej të ktheheshin më 5 gusht, por u vonuan kur njëra nga vajzat u sëmur me apendicit dhe u shtrua në spital. Vajzat janë të moshës 2 dhe 6 vjeç.

“Gruaja  dhe vajzat e mia tani janë fshehur në një shtëpi në Kabul,” tha burri, i cili kërkoi të mbetet anonim, për FOX 31. “Eshtë kaos. Ka shumë jetë në rrezik.”

 

Ndërsa talebanët u zhvendosën në Afganistan, familja e tij kishte blerë bileta avioni për në shtëpi përmes Turkish Airlines për të Dielën.

“Ajo ishte gati të dilte nga atje sepse situata po përkeqësohej. Turkish Airlines anuloi fluturimin e saj,” vazhdoi Allen. “Pra, në një farë mënyre në këtë proces, ata arritën në aeroport dhe duhej të kalonin linjat talebane. Por ushtria amerikane e futi atë ne avion”

VERITAS.COM.AL