Nga: JOSHUA CAPLAN

Miliarderi i krahut të majtë George Soros të enjten njoftohet se paralajmëroi se zgjedhjet e vitit 2020 do të përcaktojnë “fatin e botës” dhe ka fshikulluar Presidentin Donald Trump gjatë një eventi në një darkë private në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër.

Soros, themeluesi 89-vjeçar i organizatës progresiste të mbrojtjes së Fondacioneve te Shoqërisë së Hapur, akuzoi presidentin se ishte një ” batakçi” dhe nje “narcizist” që dëshiron që bota të “sillet rreth tij”, sipas CNBC.

“Kur fantazia e tij për t’u bërë president u bë realitet”, egoja e tij u ngrit, tha Soros, duke shtuar: “Kjo e ka shndërruar narcizmin e tij në një sëmundje malinje.”

Soros, i cili duhet të mbeshtesë një kandidat Demokrat të vitit 2020, atëherë tha se zgjedhjet e këtij viti do të vendosin “fatin e botës”, raporton CNBC. Në tetor, miliarderi argumentoi se pretendentja e Shtëpisë së Bardhë Sen. Elizabeth Warren (D-MA) është “më e kualifikuara për të qenë presidente”, por ndaloi të hidhte zyrtarisht mbështetjen e tij pas saj.

Kjo, natyrisht, nuk është hera e parë që menaxheri i fondit mbrojtës ka marrë ne shenjester  Presidentin Trump në Forumin Ekonomik Botëror. Vitin e kaluar, Soros kritikoi stilin e negociatave të presidentit kundër Kinës, e cila arriti kulmin në nënshkrimin e një marrëveshje tregtare te fazes se parë të mërkurën e kaluar.

“Për fat të keq, Presidenti Trump duket se po ndjek një kurs tjetër: Ti bëje lëshime Kinës dhe te deklaroje fitoren ndërsa rinovon sulmet e tij ndaj aleatëve amerikanë,” tha Soros në atë kohë. “Kjo mund të dëmtojë objektivin e politikës amerikane për të frenuar abuzimet dhe teprimet e Kinës.”

Në eventin e këtij viti, Soros gjithashtu ka kritikuar ashpër drejtuesin e Partisë Komuniste Kineze Xi Jinping për përdorimin nga ana e qeverisë së tij të një sistemi totalitar të pikëve të vlerësimit të krediteve sociale për qytetarët kinezë. Xi po përdor “inteligjencën artificiale për të pasur kontroll të plotë mbi njerëzit e tij,” paralajmëroi Soros. Ai gjithashtu ka reflektuar mbi faktin se presidenti i Kinës po “përpiqet të shfrytëzojë” Presidentin Trump në tregti.

Këto vërejtje pasojnë fjalimin e Presidentit Trump përpara Forumit Ekonomik Botëror, në të cilin ai mbrojti politikat e tij ekonomike të Amerika e Para si një model për prosperitetin global.

“Detyra më e lartë e një kombi është për qytetarët e vet,” u tha presidentëve të pranishëm. “Nderimi i kësaj të vërtete është mënyra e vetme për të ndërtuar besimin dhe konfidencen në sistemin e tregut. Vetëm kur qeveritë vendosin njerëzit e tyre të parët, njerëzit do të investohen plotësisht në të ardhmen e tyre kombëtare. ”

“Një axhendë pro-punëtore, pro- qytetare, pro-familje tregon se si një komb mund të lulëzojë kur bashkësitë, kompanitë e tij, qeveria e tij punojnë së bashku për të mirën e të gjithë kombit,” shtoi ai.

Presidenti Trump përdori gjithashtu fjalimin për të hedhur poshtë alarmizmin mbi klimën,qe u përhap shumë gjatë ngjarjes së këtij viti, pjesërisht për shkak të pjesëmarrjes së aktivistes për klimën, adoleshentes Greta Thunberg.

“Këta alarmantë gjithmonë kërkojnë të njëjtën gjë – fuqi absolute për të dominuar, transformuar dhe kontrolluar çdo aspekt të jetës sonë,” deklaroi presidenti. “Ne jemi të përkushtuar të ruajmë madhështinë e krijimit të Zotit dhe bukurinë natyrore të botës sonë.”

VERITAS.COM.AL/