JOEL B. POLLAK

 

Javën e kaluar, Demokratët akuzuan ish Presidentin Donald Trump për nxitjen e një “kryengritje” kundër Shteteve të Bashkuara kur ai u kërkoi mbështetësve të tij të protestonin për certifikimin e rezultateve të zgjedhjeve të vitit 2020. Ata e zhdukën faktin se ai u tha atyre të protestonin “në mënyrë paqësore dhe patriotike”.

Por në fakt kishte një kryengritje në Amerikë. Kjo ndodhi gjatë gjithë vitit të kaluar, ndërsa protestuesit e krahut të majtë dolën në rrugë dhe u përpoqën, në fund të pranverës, të rrëzonin administratën e Trump.

Skena që u zhvillua përpara Shtëpisë së Bardhë në fund të majit dukej si “revolucionet me ngjyra” – protestat që kanë përmbysur qeveritë në ish-perandorinë Sovjetike në dekadat e fundit.

Masa njerëzish u mblodhën në Sheshin Lafayette, të bashkuar me udhëheqës të partisë opozitare – përfshirë Senatoren e atëhershme Kamala Harris dhe Kryetaren e Dhomës Nancy Pelosi.

Natën, protestuesit hodhën tulla dhe shishe ndaj Shërbimit Sekret; Trump u detyrua të evakuohej në një bunker për sigurinë e tij.

Megjithëse protestuesit sulmuan gazetarët, media u mblodh në anën e tyre. Kur Policia e Parkut Amerikan zhvendosi protestuesit nga Sheshi Lafayette, media përsëriti pretendimin e rremë të së majtës se Trump kishte urdhëruar ushtrinë të përdorte “gaz lotësjellës” për të pastruar “protestuesit paqësorë” në mënyrë që ai të mund të organizonte një “foto” përpara Kishës Episkopale të Shën Gjonit, djegur nga protestuesit një natë më parë.

Kjo “foto” kishte qenë një sinjal vendimtar se qeveria e zgjedhur në mënyrë demokratike ishte ende në pushtet.

Por ushtaraket filluan të kthehen kundër presidentit – hapi kryesor në çdo përpjekje për të përmbysur një qeveri. Ish Sekretari i Mbrojtjes James Mattis, duke cituar rrëfimin e rremë në lidhje me Sheshin Lafayette, e quajti Trump një rrezik për Kushtetutën e SHBA dhe e krahasoi atë me një udhëheqës nazist. Gjenerali Mark Milley, Kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit, i cili ishte bashkuar me Trump në ecjen e tij për në kishë, shpejt kërkoi falje që mbrojti qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike.

Udhëheqës të tjerë ushtarakë në pension tashmë kishin peshuar jashtëzakonisht kundër Trump. Admirali në pension William McRaven publikoi një botim në New York Times në Tetor 2019 duke bërë thirrje që Trump të hiqet nga detyra “sa më shpejt, aq më mirë”. Gjenerali në pension William McChrystal tashmë ishte regjistruar për të këshilluar një përpjekje propagandistike të Partisë Demokratike që përdori inteligjencën artificiale të zhvilluar fillimisht për Pentagonin për të promovuar narrativat anti-Trump gjatë zgjedhjeve.

Momenti i rrezikut më të madh kaloi, falë vendimit të Trump për të thirrur Gardën Kombëtare – mbi kundërshtimin e Demokratëve dhe mediave. (Redaksia e Times pushoi editorin e faqes editoriale mbi shtypjen thjeshtë të një artikulli që sugjeronte përdorimin ligjor të ushtrisë sipas Aktit të Kryengritjes për të rivendosur rendin.)

Por trazirat filluan, jo thjesht për shkak të zemërimit për vdekjen e George Floyd, por edhe sepse shumë Demokratë besuan se kjo ishte mënyra për të fituar.

Kujtojmë që në janar 2020, asnjë nga kandidatët kryesorë presidencialë Demokratë nuk dukej si pretendent serioz. Rrënjët e barit ishin mbledhur pas Senatorit Bernie Sanders (I-VT), i cili grumbulloi fitore të paparë që heret.

Kur establishmenti i partisë u mblodh pas Joe Biden për të siguruar emërimin e tij, baza e partisë u hodh poshtë. Shumë besuan se Biden, në bodrumin e tij, ishte ende një zgjedhje e dobët. Protestat e Black Lives Matter ishin mënyra e tyre për të pohuar vullnetin e tyre politik.

Sic ka dokumentuar revista TIME që nga ajo kohë, Demokratët përdorën trazirat për të regjistruar votuesit, ndërsa avokatët e partisë argumentuan për ndryshime në rregullat e votimit në shtetet kryesore të fushës së betejës dhe aktivistët u bënë presion kompanive të mediave sociale për të shtypur informacionin që mund të ndihmonte Trump. Dhe ekstremistët e krahut të majtë nga Antifa shfrytëzuan kaosin për të sulmuar monumentet kombëtare, për të montuar një version amerikan të “Revolucionit Kulturor”.

Trump me të drejtë akuzoi Antifan për shkaktimin e një “kryengritje”.

Trump kishte më shumë të drejtë sesa cdokush dinte në atë kohë. Një tjetër “kryengritje” tashmë ishte duke u planifikuar nga të njëjtët operativë Demokratë të përshëndetur nga TIME si heronj për “ruajtjen” e zgjedhjeve (për ta).

Breitbart News nxori historinë në mes të tetorit për mënyrën se si radikalët e majtë kishin postuar një udhëzues në internet për të shkaktuar trazira në të gjithë vendin, në rast se Trump pretendonte një fitore të ngushtë në zgjedhje. Pas rezultateve aktuale të votave, Demokratët u thanë protestuesve të “qëndronin gati”.

6 janari ishte një tragjedi – një gabim strategjik nga Trump, i cili çoi mbështetësit e tij në një luftë politike që ata nuk mund ta fitonin.

Ishte rezultat, mbase, i një të mete karakteri: vullneti për të fituar me çdo kusht, që e bëri atë një president spektakolar të suksesshëm,dhe e çoi në katastrofë kur ai nuk kishte më një mandat të qartë.

Megjithatë, trazirat e Kapitolit nuk ishin, siç pretenduan Demokratët, një “kryengritje”. Ishte një reagim – i tmerrshëm dhe i pajustifikuar – ndaj një kryengritjeje që tashmë kishte ndodhur.

VERITAS.COM.AL