Dizajni i mahnitshëm, njohuri mbi historinë dhe hapësirat e mrekullueshme në natyrë, të gjitha shfaqen në zgjedhjet e lexuesve tanë të institucioneve evropiane.

Kubistët në një kub, Málaga, Spanjë
Në një udhëtim të fundit në Málaga, u mahnita nga Qendra Pompidou (9 €) pranë skelës së mrekullueshme të rizhvilluar. Ia vlen të vizitohet vetëm për të përjetuar bukurinë arkitekturore të vetë qendrës dhe kaluam pak kohë duke marrë kubin e bukur të xhamit me ngjyra nga brenda dhe jashtë. Brenda ka vepra të famshme të emrave të ndryshëm, përfshirë Pablo Picasso-n. Koleksioni gjysmë i përhershëm feston një shekull të artit spanjoll dhe për mua veprat e Joan Miró ishin një pikë kryesore. Kur isha atje, qendra priti gjithashtu një ekspozitë të artistëve bashkëkohorë spanjollë.

(Philippa Hughes)

Luiziana në Kopenhagë

Louisiana Museum of Modern Art

(Photograph: Robert Smith/Alamy)

Si student kam jetuar për një kohë të shkurtër në Danimarkë dhe rashë në dashuri me galerinë e artit Luiziana (145 DKK/17 £). Një udhëtim i shpejtë me tren nga Kopenhaga, me pamje të shkurtër mbi Nivå Bugt drejt Suedisë, ju çon në galeri. Luiziana është pjesë e peizazhit të saj, duke e inkuadruar vazhdimisht atë përmes dritareve të saj të mëdha. E dua figurën e vetmuar të Xhakometit që më la një përshtypje të qëndrueshme të vetmisë si një gjendje hiri dhe fuqie. Luiziana është kombinimi perfekt i dizajnit të ndërtesave, artit dhe mjedisit. Ekspozitat aktuale përfshijnë Andy Warhol, Alex Da Corte dhe Cindy Sherman.
(Bex Shaw)

Një histori fotografike e Shqipërisë

Marubi National Photography Museum in Shkoder, Albania

Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi në Shkodër, Shqipëri
Fotografia: Julio Etchart/Alamy
Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi (për të rritur 700 Lek/5 £) në qytetin verior të Shkodrës është një mrekulli. Fotografi me origjinë italiane Pietro Marubi hapi studion e parë të fotografisë në Shqipëri këtu në mesin e shekullit të 19-të, kur vendi ishte nën sundimin osman. Gjatë tre brezave ai, çiraku i tij Kel dhe djali i Kelit, Gegë, dokumentuan një periudhë magjepsëse të historisë shqiptare, që nga fillimet e lëvizjes për pavarësinë e Shqipërisë, përmes luftës ballkanike dhe asaj të dytë botërore, deri në komunizmin e Enver Hoxhës. Koleksioni i fotografive të ekspozuara tregojnë bukur të gjitha sferat e jetës – revolucionarë, fermerë, politikanë, muzikantë, fe, shumëllojshmërinë e mahnitshme të veshjeve tradicionale shqiptare, etj.
(Kloe)

Në një pelegrinazh në Bauhaus, Leipzig, Gjermani

Grassi Museum

Muzeu Grassi
Fotografia: robertharding/Alamy
Unë u mahnita nga Muzeu Grassi (8 €). Ajo ka një sërë artefaktesh të mrekullueshme që nga antikiteti deri në ditët e sotme. Isha në një pelegrinazh në Bauhaus, kështu që i preferuari im ishin pronat e fillimit të shekullit të 20-të. Mund të mahniteni nga numri i ekspozitave në këtë ndërtesë të bukur arti deco – ka muze muzike dhe etnologjie gjithashtu brenda Grassi – por faqosja është e shkëlqyer. Më dukej se Leipzig ishte i mrekullueshëm; një qytet shumë më i freskët dhe më i menaxhueshëm se Berlini.
(Debi Raven)

U larguam duke u ndjerë më të mençur, Amsterdam.

Tram and Tropen museum in Amsterdam

Muzeu i Tramvajit dhe Tropenit në Amsterdam
Fotografia: Alexei Prokofiev/Alamy
Në buzë të Oosterpark-ut të bukur në qendër të Amsterdamit ndodhet muzeu mahnitës Tropen (16 €). Ndërtesa jashtëzakonisht e bukur u ndërtua si një haraç për territoret holandeze, por tani strehon ekspozita që shikojnë kolonializmin. Kjo mund të tingëllojë e rëndë dhe e vështirë, por bëhet me një hollësi, hir, dialog dhe hapësirë të tillë që të largohesh duke u ndjerë i sfiduar, i pasur, më i mençur dhe kurioz. Ekziston edhe një kafene fantastike që mund t’ju ndihmojë të tretni gjithçka që keni parë. Shumë i aksesueshëm edhe për adoleshentët.
(Lucy)

Modelet globale, Vjenë

Globe museum Old Town, Wien, Austria
Muzeu Globe Qyteti i Vjetër, Vjenë, Austri
Fotografia: volkerpreusser/Alamy
Në mes të një stuhie gushti, u futa në muzeun Globen (5 €) në Vjenë në një pallat barok të shekullit të 17-të. Është ndoshta i vetmi muze në botë kushtuar globeve dhe ka më shumë se 200 të ekspozuara. Nga globet e qiejve astrologjikë, te globet e Venusit, Marsit dhe Hënës, te globet nga shekulli i 16-të e tutje. Ishte magjepsëse. Dhe është e përballueshme në një qytet shumë të kushtueshëm.
Skot

Kopshte të qetë, Bazel, Zvicër

Art Museum, Fondation Beyeler
Muzeu i Artit, Fondacioni Beyeler
Fotografia: Alamy
Fondacioni Beyeler (CHF25/22 £) u emocionua këtë vit me një retrospektivë magjepsëse të Georgia O’Keeffe dhe ekspozitën e saj aktuale mahnitëse të Piet Mondrian. Kurimi i nivelit të lartë, hapësirat e mrekullueshme të mbushura me dritë, kopshtet e qeta dhe iniciativat arsimore shumëgjuhëshe e bëjnë këtë një destinacion fantastik arti. Të rinjtë nën 26 vjeç hyjnë falas. Isha i intriguar të dëgjoja për festën verore të muzeut në gusht, kur familjet bëjnë piknik dhe shijojnë muzikë live dhe punëtori për fëmijë. Gjatë gjithë vitit, hotelet lëshojnë karta Basel falas, duke përfshirë hyrjen në muze me zbritje dhe transportin publik falas. Mora Eurostarin, duke ndryshuar në Paris duke përdorur linjën RER D në shërbimin TGV Lyria. Ah, të ndihesh sërish evropian.
(Nadia)

Kujtimet e Van Gogh, Provence, Francë

A reconstruction of Vincent Van Gogh’s room in St Paul’s Mausoleum
Një rindërtim i dhomës së Vincent Van Gogh në Mauzoleumin e Shën Palit

Një rindërtim i dhomës së Vincent Van Gogh në Mauzoleumin e Shën Palit Fotografia: Alamy
Një thesar më i bukur dhe i qetë, në Saint-Rémy-de-Provence, në jug të Avignon, është azili ku Van Gogh qëndroi dhe krijoi disa nga pikturat e tij më të famshme. Ende pjesërisht një njësi e shëndetit mendor e specializuar në terapinë e artit, muzeu përfshin dhomën e tij të gjumit me karrigen blu. Shëtisni kopshtet dhe shikoni artin e tij në kanavacat e mëdha të vendosura mes livandos dhe lulediellit duke krijuar një vend për të gjithë ne për të menduar dhe për fëmijët për të luajtur. Më pëlqeu të lexoja romanin Më lejoni t’ju tregoj për një njeri që njoh nga Susan Fletcher, një tregim imagjinar i kohës që kaloi atje.
(Laura Carr)

Macet e Kotorrit, Mali i Zi

Cat sitting in the streets of Kotor, Montenegro, in front of Cats Museum

Macja e ulur në rrugët e Kotorrit, Mali i Zi, përballë Muzeut të Maceve
Fotografia: Thomas Brock/Alamy
Në rrugët e ngushta të Kotorrit ka mace kudo, kështu që është e drejtë që të ketë një muze për nder të tyre. Ky muze i vogël paraqet historinë e maceve në kulturën vizuale, nga margjinalitë mesjetare te reklamat luksoze të shekullit të 20-të dhe ofron një pasqyrë magjepsëse në obsesionin tonë të përjetshëm me të gjitha gjërat e maces. Megjithatë, me vlerë vetëm çmimin e biletës 1 €, janë portretet e tmerrshme të maceve humanoide që rrethojnë dhomën kryesore: dy mace me komplete futbolli tunden për t’i zotëruar; një tabby me çallmë tundon një këllëf; një mace nudo shtrihet në shezlong, të 10 gjokset e zbuluara. Un-fur-gettable (më fal).
(Gjergji)

Burri bog dhe vikingët, Aarhus, Danimarkë

Moesgaard Museum
Muzeu Moesgaard
Fotografia: /Getty Images
Unë u mahnita nga Muzeu modern dhe unik i Moesgaard (160 DKK/19 £). Është kaq e gjallë me çatinë e saj të gjelbër të pjerrët, sa të rinjtë mund të vrapojnë, dhe është afër plazhit Moesgård dhe pyllit Marselisborg. Ju mund të endeni jashtë parkut të tij historik, të stërmbushur me monumente interesante. Një nga ekspozitat e yjeve është Njeriu Grauballe, trupi i një njeriu të ruajtur në një moçal të shekullit të tretë para Krishtit. Shfaqja mahnitëse e shpatave të epokës së hekurit zbret poshtë disa kate, duke përfaqësuar se si ato u hodhën në ujë në Illerup Ådal, në Jutlandën lindore. Investimi i konsiderueshëm në teknologjinë e realitetit virtual, prekjen, zërin dhe pamjen ju çon në çdo periudhë të së shkuarës, me vikingët një pikë kryesore.
(Sonia)