Arkiva Mbretërore publikon 350,000 dokumente të digjitalizuar nga Sundimi i Mbretit George III.
Një sasi e pamatë dokumentesh nga arkiva e Mbretërisë Britanike  nën sundimin e King George III është gjetur në një depo shumë të madhe. Dokumente...
A kujtohet njeri sot për Gjergj Kastriotin- Skenderbej?! VIDEO
  Heroi Kombëtar shqiptar dhe “Atlet i Krishtit” për Europën, sot me 17 Janar mbush plot 549 vjet që nga dita e vdekjes, më 17 Janar 1468 ...
Mbytja e “Titanikut”: faji i një zjarri?. Zbulime të reja
  Po sikur ajo që dimë të jetë krejtësisht e gabuar? Sipas "The Independent", mbytja e anijes së famshme nuk është shkaktuar nga ajsbergu,...
New York Times shkruan për atë që Edi Rama tha për Trump-in në Klan Kosova (VIDEO
  Deklarata e Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhënë për Klan Kosovën, se nëse zgjedhet kandidati republikan, Donald Trump, President ...
Ana Franku, e zbuluar rastësisht?
    Foto e Ana Frankut, bërë në 1942   Kush e denoncoi familjen e Ana Frankut atë ditën e tmerrshme të verës së 1944-ës...
Kur Shqipëria, në armiqësi me Europën, mbrohej nga pasuesit e Xhinxhis Khanit
(FOTO: Fotokopje e gazetës Der Spiegel e datës 6 Janar 1969)/   Nga: Der Spiegel, 6 janar 1969 / Sipas gazetës gjermane Der Spiegel,...
Media: Në vitin 2016 bota humbi personalitete të mëdhenj
(FOTO: Panteoni)/   Deri më sot, kur duhen edhe 15 ditë që të mbyllet viti 2016, bota ka përjetuar humbjen e disa personaliteteve të më...
Një mrekulli! Zbulohet qyteti i humbur 2500 vjeçar në veri të Athinës
(FOTO: Muret e fortesave, kullat dhe portat e qytetit janë qartësisht të dukshme- Fotot nga- SIA/EFAK/YPPOA)  Gazeta londineze “The Indipendent...
VIDEO/ Peral Harbor, si sot 75 vjet më parë: ‘Një datë që do të jetojë në çnderim”
  (FOTO: pamje nga dita e Sulmit mbi Pearl Harbor) Shtatëdhjetë e pesë vjet më parë, më 7 Dhjetor 1941, avionë luftarak të Japonisë bom...