Ish-zëvendës presidenti Joe Biden thotë se vendosi të fillojë fushatën e tij presidenciale në vitin 2020, pjesërisht, sepse krerët e shteteve ndërkombëtare e telefonuan atë “duke ju lutur ” që ai të kandidojë për president dhe të “shpëtojë botën”.

Shpresa e Demokratëve e bëri deklaratën në një thirrje për mbështetësit pasi ai filloi fushatën e tij këtë javë, sipas Daily Mail.

“Unë marr thirrje nga njerëz në të gjithë botën. Udhëheqësit e botës po më thërrasin, dhe ata gati po më luten ta bëj këtë, për të shpëtuar vendin, për të shpëtuar botën, “raportohet se tha Biden.

Presidenti Donald Trump ka qenë një gjemb në ije të politikanëve globalistë duke vendosur interesat e ndërthurura te korporatave mbi nevojat e qytetarëve të tyre. Për çështje të tilla si emigracioni i paligjshëm, kontributet e NATO-s, ngrohja globale dhe agresioni kinez, Trump i ka penguar udhëheqësit ndërkombëtar në vend që të shkojnë dakort. Në veçanti, kryeministrja e Gjermanisë, Angela Merkel, është nëpërkëmbur vazhdimisht në konfrontimet me Trump.

Biden është përpjekur ta tregojë veten si një kandidat populist, duke goditur me force Wall Street dhe duke u zotuar të refuzojë para për fushatën nga lobistët federalë për të kundërshtuar marrëdhënien intime te famshme të administratës Obama me bankat e mëdha. Megjithatë, ky afirmim që globalistët e shohin atë si shpresa më e mirë për ta rrëzuar Trump ka potencialin ta dëmtojë rastin e tij me votuesit.

Më tej, dështimi për të zbuluar cilat kombe dëshirojnë që ai të kandidojë sjell pyetje të mëtejshme në lidhje me marrëdhënien e familjes Biden me qeverinë kineze, ekspozuar fillimisht në librin Secret Empires të Editorit të Lartë Peter Schweizer të Breitbart News. Schweizer sugjeron se regjimi komunist ishte “duke blere Bidenin nëpërmjet djalit të tij” me një marrëveshje të dyshimtë me dhjetë figura:

Në dhjetor 2013, Hunter Biden fluturoi në Air Force 2 në Pekin, Kinë, me babain e tij. Babai i tij u takua me zyrtarë kinezë, ai ishte shumë i butë ndaj Pekinit. Gjëja më e rëndësishme që ndodhi,erdhi 10 ditë pas kthimit. Dhe kjo është koha kur firma e vogël e kapitaleve e Hunter Biden e quajtur Rosemont Seneca Partners merr një marrëveshje kapitali privat prej 1 miliard dollarësh me qeverinë kineze, jo me korporatë kineze, me qeverinë. Dhe ajo që njerëzit duhet të kuptojnë është se Hunter Biden nuk ka ndonjë eksperience në Kinë, ai nuk ka asnjë eksperience në kapitalet private

Biden e filloi fushatën e tij të enjten në mëngjes me një video ku ai përsëriti tregimin e talljes që Trump i quajti neo-nazistët “njerëz shumë të mirë” pas trazirave të vitit 2017 në Charlottesville të Virxhinias.

Të njëjtën ditë, një zëdhënëse e fushatës pohoi se Biden i kërkoi Barak Obamës të mos e mbështeste ish-zëvendespresidentin e tij, sepse kandidati duhet të fitojë “primaret” me meritat e tij.

Veritas.com.al/