CHARLIE SPIERING

Presidenti Joe Biden urdhëroi përsëri sulme ajrore në Siri të Dielën, hera e dytë që e ka bërë këtë në presidencën e tij të re.

Pentagoni njoftoi të Dielën në një deklaratë që Biden kishte urdhëruar sulme ajrore kundër dy objektivave në Siri dhe një vend në Irak pasi milicitë i përdorën ato për të filluar sulme me dronë kundër forcave të Shteteve të Bashkuara në rajon.

Vendet u përdorën nga grupet e milicisë të mbështetur nga Irani, tha Pentagoni, duke përfshirë Kata’ib Hezbollah (KH) dhe Kataib Sayyid al-Shuhada (KSS).

“Siç demonstrohet nga sulmet e kësaj mbrëmjeje, Presidenti Biden ka qenë i qartë se ai do të veprojë për të mbrojtur personelin e SHBA”, theksoi sekretari i shtypit i Pentagonit John Kirby.

Ai vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara ishin ende në Irak për të ndihmuar në mposhtjen e terrorizmit të Shtetit Islamik në rajon.

Kirby gjithashtu vuri në dukje se Biden kishte për qëllim të dërgonte një mesazh me raundin e tij të fundit të sulmeve ajrore.

“Shtetet e Bashkuara morën masa të nevojshme, të përshtatshme dhe të qëllimshme, të dizajnuara për të kufizuar rrezikun e përshkallëzimit – por edhe për të dërguar një mesazh parandalues dhe të qartë,” tha ai.

Biden nuk lëshoi një deklaratë në emër të tij ose adresoi sulmet ajrore me gazetarët pasi u kthye në Shtëpinë e Bardhë të Dielën nga fundjava e tij në Camp David.

Biden gjithashtu bombardoi objektivat në Siri në shkurt, në shenjë hakmarrje pasi milicitë e mbështetura nga Irani filluan sulmet me raketa që plagosën katër kontraktorë amerikanë dhe një anëtar të shërbimit amerikan. Një kontraktor që nuk ishte një shtetas amerikan u vra gjithashtu, siç raportoi Breitbart News.

VERITAS.COM.AL