FRANCES MARTEL

Kryeministri kanadez i ekstremit të majtë Justin Trudeau u tha gazetarëve të enjten se nuk besonte se vendosja e ushtrisë kanadeze kundër një proteste kryesisht paqësore të mandatit anti-koronavirus në Otava, ishte “në diskutim”.

Refuzimi i Trudeau për të kthyer ushtrinë e vendit në një ushtrim civil që nuk ka rezultuar në asnjë dëm të konsiderueshëm të dhunës ose pronës pas komenteve të shefit të policisë së Otavës, Peter Sloly, në të cilat ai tha se mund të mos ketë “zgjidhje policore” për t’i dhënë fund protestave, duke sugjeruar një zgjidhje ushtarake, ishte një opsion.

Sloly kishte deklaruar më parë të hënën se policia nuk kishte prova për dhunë ose përçarje të mëdha në kongregacionin e mijërave në kryeqytet, i cili po bën thirrje për t’i dhënë fund pasaportave të vaksinave, mbajtjes së maskave sanitare dhe të gjitha shkeljeve të të drejtave civile në emër të kontrollit ndaj pandemise se koronavirusit kinez.

Trudeau i bëri komentet gjatë një konference për shtyp “virtuale” nga një vend i pazbuluar ku ai ishte fshehur që kur njoftoi se doli pozitiv me koronavirus .

“Duhet të jesh shumë, shumë i kujdesshëm përpara se të vendosësh ushtrinë në situata që angazhojnë kanadezët. Nuk është diçka që dikush duhet ta marrë lehtë”, tha Trudeau, sipas Globe and Mail. “Por deri më tani, nuk ka pasur asnjë kërkesë dhe kjo nuk është në diskutim për momentin.”

Trudeau i ka dënuar ashpër protestuesit në të kaluarën, duke i akuzuar ata pa prova se janë racistë dhe mizogjenë për shkak te kundërshtimit ndaj bllokimeve dhe mandateve.

“Shqetësimet e shprehura nga disa njerëz të mbledhur në Otavë, tani për tani, nuk janë të reja, nuk janë të habitshme, janë dëgjuar,” tha Trudeau gjatë komenteve nga vendi i fshheur të hënën, “por janë një vazhdim i asaj që kemi parë për fat të keq në dizinformata dhe dezinformacione, teoricienët e konspiracionit në internet, për mikroçipet, për Zoti e di se çfarë tjetër ”

Rezistenca e Trudeau për të përdorur ushtrinë për të larguar protestuesit duket se është një përpjekje për të pakësuar shqetësimet e shkaktuara nga Sloly gjatë një konference të mërkurën. Si shef i policisë së Otavës, Sloly është përgjegjës për ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike në rrugë.

“Kjo është një çështje kombëtare, jo një çështje e Otavës. Jam gjithnjë e më i shqetësuar se nuk ka zgjidhje policore për këtë, “tha Sloly. Ai vlerësoi se do të duheshin rreth 50,000 oficerë për të vulosur qytetin për të parandaluar njerëzit nga jashtë qytetit të bashkohen me protestuesit; Otava ka më pak se 1500.

Sloly pranoi se një përgjigje ushtarake ndaj një proteste paqësore mund të “zbusë njëfarë rreziku, por të përshkallëzojë” situatën.

Përpara këtyre komenteve, të hënën, Sloly tha se “të gjitha opsionet janë në tryezë” për t’i dhënë fund protestave, edhe pse pranoi se ato nuk ishin të dhunshme.

“Kjo mund të kishte çuar në lëndime të rënda dhe të mëdha dhe mund të kishte çuar në humbje jete. Asnjë nga këto nuk ka ndodhur gjatë katër ditëve të fundit, “u tha Sloly gazetarëve.

Në të njëjtin event për shtyp, kryetari i bashkisë së Otavës, Jim Watson, premtoi se qeveria e tij “po bënte gjithçka që ishte e mundur për t’i dhënë fund kësaj në mënyrë paqësore”.

Protestat quhen “Freedom Convoy” sepse ato janë udhëhequr në mbarë vendin nga autokolona kamionësh, të cilët kanë qenë ndër më të zëshmit në kundërshtimin e mandateve të vaksinave për të udhëtuar nëpër provincat kanadeze duke pasur parasysh natyrën e punës së tyre. Karvani mblodhi mbështetjen e mijëra automjeteve në mbarë vendin dhe hyri në kryeqytet fundjavën e kaluar, duke përdorur boritë e makinave për të thirrur me zë të lartë në protestë përpara ndërtesave qeveritare dhe për të kërkuar t’i jepet fund të gjitha kufizimeve.

Ndërsa Sloly e kishte përshkruar “negocimin” si një nga opsionet e shumta në tryezë, Trudeau e hodhi poshtë këtë të enjten, duke këmbëngulur se ai nuk do të hiqte asnjë kufizim federal të të drejtave civile në lidhje me pandeminë. Trudeau la të kuptohej se kundërshtarët e mandateve po kërkonin të rrëzonin një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike, pa përmendur asnjë vërejtje nga ndonjë protestues apo organizator proteste që do ta mbështeste këtë pretendim.

“Pra, të kesh një grup njerëzish që nuk pajtohen me rezultatin e një zgjedhjeje, të cilët duan të ecin në një rrugë tjetër dhe të sjellin një qeveri alternative është një gjë jo fillestare në një demokraci të përgjegjshme,” tha Trudeau, sipas Globe and Mail.

Autoritetet po përgatiten për një fluks të pritshëm protestuesish këtë fundjavë ndërsa protestat fitojnë popullaritet. Raportet tregojnë se hotelet në qytet janë plot dhe inteligjenca e policisë po planifikon që grumbullime shumë më të mëdha t’i bashkohen turmave.

Popullariteti i protestave është rritur për shkak të shenjave në rritje se ato po ia dalin.

Quebec njoftoi të hënën se nuk do të zbatonte më një taksë të planifikuar për njerëzit që nuk kishin marrë dozat e caktuara nga qeveria të një produkti kinez të vaksinës kundër koronavirusit që ka të ngjarë të ishte përballur me sfida ligjore.

Zyrtarët në Alberta, Saskatchewan, Manitoba dhe British Columbia gjithashtu kanë filluar hapur të diskutojnë heqjen e kufizimeve të të drejtave civile deri në fund të shkurtit, ndryshime politikash për të cilat ata nuk ishin shprehur të hapur përpara protestave.

VERITAS.COM.AL