Një valë e të ftohtit polar po vjen me reshje dëbore edhe në zonat bregdetare dhe një rënie të temperaturave deri në 10-15 gradë më pak. Një valë e re dhe intensive e ngrirjes edhe për fund vitin

 

Midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri do të kërcasim dhëmbët, dimri i vërtetë është gati të trokasë në dyert tona: ajri i ftohtë që vjen nga Poli do të shkaktojë një rënie të temperaturave edhe mbi 10-15 gradë me mot të keq të përhapur, erëra të forta dhe mbi të gjitha reshje dëbore edhe në lartësi të ulta në zonat fushore.

Tendenca për Krishtlindje

Kjo është menuja që do të na rezervojë moti duke filluar nga 25-26 Dhjetori dhe për ditët në vijim, por le të shkojmë sipas radhës. Siç tregojnë imazhet satelitore, Shqipëria preket kryesisht nga re të mesme -të larta që nuk shkaktojnë reshje përveç një mjegullimi të qiellit. Kushtet do të qëndrojnë të tilla deri në datën 24 kur do të ketë “sulmin” e parë të akullt nga Evropa Veriore që do të sjellë re, shi dhe dëborë edhe në lartësi të ulëta në Qendër-Veri por mbi të gjitha një rënie të mprehtë të temperaturave që do të ulen nën mesataren. Jugu është ende i mbrojtur, duke pritur për mot të keq ditën tjetër.

Siç thonë ekspertët, rajonet më të prekura do të jenë Veri-Lindja dhe Qendra me reshje dëbore deri në 2-300 metra . Pa përjashtuar reshje dëbore edhe në kodrat përreth kryeqytetit gjatë mbrëmjes. Cikloni i motit të keq do të shkaktojë gjithashtu një rritje të ndjeshme të erërave Bora që do të përfshijë të gjitha zonat.

Moti i Shën Stefanit

Kjo nuk është e gjitha, sepse më 26 dhjetor zona e motit të keq do të bëjë që efektet e saj të ndjehen edhe në Jug me dëborë madje edhe në fusha. Ende e paqëndrueshme me reshje dëbore deri në det me erëra të ftohta Bora dhe Grecale. Mot më i qëndrueshëm në Veri, por nivelet e ngrirjes natën me vlera disa gradë nën zero edhe në qytete të mëdha. Ftohtë, por më pak intensiv, edhe në rajonet qendrore-jugore të anës Tirrenike ku do të alternohen përmbytje dhe rrufe.

Tendenca për fundin e vitit

Ata që shpresuan në një prekje dhe ikje nga kushtet e dimrit do të duhet të presin, presioni i lartë do të jetë gjithmonë i paekuilibruar drejt Atlantikut të Veriut duke favorizuar zbritjen e impulseve të reja të ftohta nga Evropa Veriore. Në fakt, duke filluar nga 28-29 dhjetor, një depresion i madh i ushqyer nga rrymat polare mund të godasë Ishujt Britanikë, Francën dhe më pas të “zhytet” në pellgun Mesdhetar.

Në atë pikë, Shqipëria do të jete në kthetrat e motit të ngricave dhe e sulmuar nga moti i keq i Atlantikut. Projeksionet e fundit të sotëm konfirmojnë formimin e një presioni të ulët në Detin Adriatik, i aftë për të shkaktuar reshje të bollshme dëbore deri në fusha, veçanërisht në Veri-Perëndim, falë edhe kontributit paraprak të ajrit të ftohtë që do të na ndikojë nga Krishtlindjet e më pas.

Siç e përsërisim gjithmonë në këto raste, duke pasur parasysh distancën kohore, janë të nevojshme përditësime të mëtejshme, madje edhe një ndryshim i vogël në konfigurimin në nivelin Evropian mund të prishë kartat në tryezë. Tani për tani, megjithatë, pritet një Krishtlindje e bardhë dhe një fund i ftohtë i vitit 2020.

VERITAS.COM.AL/