Anticikloni afrikan nuk do të jetë aq i fortë sa të parandalojë një fazë të motit të keq në Veri dhe Qendër midis të enjtes dhe të premten me stuhi dhe madje edhe breshër me intensitet të madh. Temperaturat maksimale pritet të bien

Alessandro Ferro/

Nuk është ar i gjithë ky shkëlqim: përkundër faktit se anticikloni afrikan ka mbërritur edhe në Shqipëri dhe nxehtësia po rritet, në orët e ardhshme mot i keq me bubullima të forta do të godasin rajonet veriore dhe pjesërisht edhe Qendrën. Ditët më të këqija do të jenë ato të ditës së enjte dhe të premte .

Ja stuhitë e para

Është sinjali që, të paktën në Veri, presioni i lartë nuk është aq i fortë sa mendohej më parë. Ndryshimi do të bëjë rrugën e tij nga pasditja e sotme, e Enjte 23 Korrik, kur do të zhvillohen vranësira masive mbi rajonet veriore, rajone më të prekura nga fenomene stuhie të cilat gjithashtu mund të jenë shumë intensive me breshër dhe shira me erë. Moti më i mirë në Qendër-Jug me ngritje të nxehtësisë dhe me maja deri në 38 °C . Do të jetë gjithashtu nxehtë në të gjitha rajonet e tjera me ngritje deri në 34-35 gradë dhe lagështi në rritje.

Moti i keq deri të Premten

Sinjalet, pra, do të jenë qe nga sot por do të jetë nesër që rruga do të hapet në një fazë të paqëndrueshme me stuhi të shumta pasdite, të cilat, nga zonat malore dhe ato para-malore, do të përhapen në rrafshinat veriore me fenomene të reja, madje edhe intensive dhe një rënie të temperaturës në zonat më të prekura nga shirat. Natën tjetër, siç thonë ekspertët, faza e motit të keq do të përqëndrohet në fushat ne veri.

Sidoqoftë, do të jetë një shije e asaj që do të ndodhë të Premten kur moti i keq godet Veriun që nga mëngjesi me një rënie të mprehtë të temperaturës në krahasim me temperaturat e larta të këtyre orëve. Stuhitë gradualisht do të lëvizin mbi zonat e brendshme të Qendrës me rënie shirash edhe të mëdha që mund të shkaktojnë përmbytje lokale. Asgjë për të raportuar, megjithatë.

Fundjave verore

Të paktën këtë herë, ndryshe nga sa ndodhi disa herë në qershor dhe korrik, fundjava duhet të jetë e sigurt: presioni i lartë do të fitojë terren edhe në Veri ku kushtet e motit do të kthehen të qëndrueshme dhe pa stuhi të pasdites dhe maksimumet do të ngrihen përsëri në vlerat kudo mbi 30 gradë.

Fundi i korrikut duket se dëshiron të vazhdojë në binaret klasike të stabilitetit por pa nxehtësi të tepërt edhe nëse temperaturat maksimale priten mesatarisht 1-2 gradë më të larta se mesatarja për periudhën. Asgjë në lidhje me verërat e tjera të kohëve të fundit, në të cilat, në shumë zona të Shqipërisë, diferenca me mesataren ishte shumë më e lartë dhe vala e nxehtësisë nuk linte paqe as gjatë natës.

VERITAS.COM.AL/