Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot me vranësira të cilat do sjellin reshje shiu pothuajse në të gjithë vendin, por do të ketë edhe intervale kohe me diell.

Sipas Meteoalb, temperaturat do variojnë: në zonat malore nga 9ºC deri në 19ºC, në zonat e ulëta nga 17ºC në 27 ºC dhe në zonat bregdetare nga 20ºC në 28ºC.

Era do të fryjë në drejtim perëndimor me forcë valëzimi deri në 5 ballë.

Në Kosovë moti do të me vranësira të cilat do të sjellin reshje shiu. Temperaturat do të kenë një rënie të lehtë ku variojnë: në zonat malore nga 9ºC deri në 18ºC dhe në zonat e ulëta nga 14ºC në 23ºC.