Presidenti Meta në intervistëne  fundit sulmoi ashpër Reformën në Drejtësi, herë duke e bërë nuk e herë duke e quajtur të dështuar. Reforma në Drejtësi, që drejtohet nga BE dhe SHBA konsiderohet një prej hapave të mëdha që ka bërë Shqipëria drejt integrimit europian.

Ambasadori i BE, Luigi Soreca ka deklaruar s Reforma në Drejtësi është prioritet dhe duhet të ecet para me realizimin e saj. Soreca ka bërë thirrje për dialog mes mazhorancës dhe opozitës.

“Është koha për të ecur para me Reformën në Drejtësi. Reforma vazhdon dhe është e pakthyeshme. Qeveria dhe opozita të ulen urgjentisht në dialog. Në fokus krijimi i SPAK dhe Gjykatës Kushtetuese”, shkruan Soreca në rrjetet sociale.

Deklarata e Sorecës vjen një ditë pas konferencës për media të presidentit Meta, i cili kërkoi nga ndërkombëtarët (SHBA- BE) që të mos bëhen qesharak.

Ndër të tjera, Meta deklaroi se ambasadorët po nxisin destabilitet në Shqipëri, ndërsa për Reformën në Drejtësi tha se ka fytyrën e skandalit të Unazës së Re.

Statusi i plotë në Twitter i Sorecës

“Është koha që qeveria, opozita dhe institucionet të tregojnë pjekuri politike dhe të angazhohen urgjentisht në një dialog politik për të kapërcyer situatën aktuale.

Është gjithashtu koha për të ecur përpara me reformat e sundimit të ligjit. Zbatimi i Reformës në Drejtësi vazhdon dhe është e pakthyeshme. Fokusi tani është krijimi i #SPAK dhe sjellja e Gjykatës Kushtetuese përsëri në funksionalitetin e saj. Pasi të përfundojë rigorozisht verifikimi i kandidatëve, SPAK do të lejojë të përmirësojë më tej luftën e saj kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, ndërsa Gjykata do të jetë në gjendje të sqarojë të gjitha çështjet e pazgjidhura që kanë të bëjnë me të drejtat kushtetuese, duke përfshirë çështjet e zgjedhjeve.

Lufta kundër korrupsionit duhet të vazhdojë. Prokuroritë duhet të hetojnë çdo formë të pohuar ë raste të krimit të organizuar. Për më tepër, puna ndërpartiake duhet të rifillojë me shpejtësi në për reformën elektorale.

Të gjitha institucionet dhe liderët politikë duhet të përqendrojnë përpjekjet e tyre në këto objektiva në pikëpamje të vendimit vendimtar të KE-së në tetor të tetorit .EU do të vazhdojë të mbështesë plotësisht Shqipërinë dhe qytetarët e saj, të cilët besojnë fuqishëm në të ardhmen evropiane të vendit të tyre.

VERITAS.COM.AL