Qeveria iraniane ka bërë të ditur se helikopteri më të cilin ka qenë duke udhëtuar presidenti iranian, Ebrahim Raisi, ka pësuar avari afër kufirit me Azerbajxhanin.

Televizioni shtetëror dhe Ministria e Brendshme kanë thënë se ekipet e shpëtimit po tentojnë t’i afrohen zonës, mirëpo po hasin në vështirësi, për shkak të motit të ashpër.

“Po presim për detaje tjera”, ka thënë ministri i Brendshëm, Ahmad Vahidi. Ai e ka përshkruar incidentin si “ulje e ashpër”, por nuk ka treguar kush ka qenë në helikopter, ndërsa besohet se në bord ka qenë Ebrahim Raisi.

Agjencia gjysmë-zyrtare e lajmeve Fars u bëri thirrje iranianëve të luten për Ebrahim Raisi dhe TV shtetëror bëri lutje për sigurinë e tij.

Televizioni shtetëror transmetoi gjithashtu imazhe të besimtarëve duke u lutur në faltoren e Imam Rezait në qytetin Mashhad, një nga vendet më të shenjta të Islamit Shiit. Kjo pasi media shtetërore raportoi se një helikopter në një kolonë që transportonte Raisin ishte përfshirë në një aksident.

Kush është Ebrahim Raisi, presidenti i Iranit?

Raisi ka qenë president i Republikës Islamike që nga qershori 2021, duke pasuar të moderuarin Hassan Rouhani. Ai mori frenat e një vendi në kontrollin e një krize të thellë sociale dhe një ekonomie të tensionuar nga sanksionet e SHBA kundër Teheranit për programin e tij të kontestuar bërthamor.

Irani u përfshi nga një valë protestash masive të shkaktuara nga vdekja në paraburgim e Mahsa Amini në shtator 2022.

Në mars 2023-it, rivalët rajonalë Irani dhe Arabia Saudite nënshkruan një marrëveshje të papritur që rivendosi marrëdhëniet diplomatike.

Lufta e Izraelit ndaj Gazës ka bërë që tensionet rajonale të rriten përsëri dhe një sërë përshkallëzimesh çuan që Teherani të lëshonte qindra raketa dhe raketa drejtpërdrejt në Izrael nga Irani në prill 2024.

Raiasi, i lindur në vitin 1960 në qytetin e shenjtë të Mashhadit të Iranit verilindor, u ngrit herët në poste të larta. Në moshën vetëm 20 vjeç, në vazhdën e revolucionit islamik të vitit 1979 që rrëzoi monarkinë e mbështetur nga SHBA, ai u emërua prokuror i përgjithshëm i Karaj pranë Teheranit. Ai shërbeu si prokuror i përgjithshëm i Teheranit nga viti 1989 deri në 1994, zëvendës shef i Autoritetit Gjyqësor për një dekadë nga viti 2004, dhe më pas prokuror i përgjithshëm kombëtar në 2014. Kemi një deklaratë nga televizioni shtetëror iranian në lidhje me aksidentin e raportuar që përfshin një helikopter në një kolonë që transportonte presidentin iranian, Ebrahim Raisi.

Ka raporte të pakonfirmuara nëse Raisi ishte në bordin e helikopterit që mediat shtetërore thonë se pati një ulje të vështirë.

“Disa raporte të pakonfirmuara thonë se helikopteri me Presidentin Raisi ka pësuar një aksident në provincën e Azerbajxhanit Lindor. Kushtet e vështira të motit dhe mjegulla e dendur e kanë bërë të vështirë për ekipet e shpëtimit arritjen e vendit të aksidentit”, tha TV shtetëror në një alarm lajmesh në ekran”, bën të ditur televizioni shtetëror.