(FOTO: Protesta në New York, mijëra votues anti- Trump kaluan natën në rrugë)

Mijëra protestues kanë dalë rrugëve në disa qytete të Shteteve të Bashkuara dhe po protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trump si President.

Shumë prej tyre thërrasin me sloganin “Jo Presidenti im”. të tjerë djegin maskën në ngjyrë portokalli që imiton kokën e Presidentit.

Donal Trump bëhet Presidenti i 45 i Shteteve të Bashkuara pas siguroi fitoren mbi rivalen e tij, Demokraten Hillary Clinton.

Ai pritet që të takojë presidentin në detyre, Barach Obama, për bisedime që të zbutet tensioni në protesta.  Omaba ka këkruar publikisht që “ta kalojmë qetësisht tranzicionin e pushtetit”. Edhe Hillary Clinton ka thënë për simpatizanët e saj se Trump është “presidenti ynë” dhe ta ndihjomë “të qeverisë”.

/Veritas.com.al/