Bashkimi Evropian mund të çelë negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, sipas një projektvendimi të 27 vendeve anëtare të bllokut. Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, vendimi zyrtar pritet të merret në mesin e kësaj jave.

Nëse aprovohet siç pritet, marrëveshja do të përfundonte me dy vjet vonesa dhe do të sinjalizonte vrull të ri për të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor – Serbinë, Kosovën, Malin e Zi, Shqipërinë, Bosnjën dhe Maqedoninë e Veriut që kërkojnë të anëtarësohen në BE.

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kishin parë shpresat e tyre të prishura vitin e kaluar pasi Franca dhe Hollanda duket se kishin skepticizëm në lidhje me rekordet e tyre mbi demokracinë dhe luftën kundër korrupsionit, nga frika se mos lejonin anëtarët e rinj në një kohë kur kohezioni i BE ishte dëmtuar tashmë nga largimi i Britanisë nga blloku .

Por Parisi dhe Haga lehtësuan kundërshtimet e tyre muajin e kaluar dhe planet për të lejuar fillimin e bisedimeve janë rritur megjithë krizën e koronavirusit, me Brukselin të etur për të treguar vendosmërinë e tij për të sjellë Ballkanin në BE.

Unë nuk mendoj se çfarë po ndodh (me koronavirus) do të ndryshojë vendimin e vendeve anëtare,” u tha shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell para gazetarëve të Premten.

Borrell tha se ai gjithashtu telefonoi Presidentin serb Aleksandar Vuçiç për të siguruar atë për mbështetjen e BE pasi Vuçiç lavdëroi Kinën për ndihmën e saj në luftimin e koronavirusit në Serbi dhe vuri në dyshim solidaritetin evropian.

Greqia nuk ishte ende në bord para fundjavës me vendimin, i cili kërkon unanimitet të të gjithë anëtarëve të BE-së. Por burimet diplomatike thanë që Athina ka dhënë aprovimin e saj pasi drafti i fundit përfshinte gjuhë më të fortë për mbrojtjen e pakicave greke dhe të tjera kombëtare në Shqipëri.

Nëse asnjë vend nuk kundërshton, vendimi pritet të miratohet zyrtarisht nga 27 ministrat e Evropës për anëtarët e BE-së në mes të javës – me shkrim këtë herë pasi takimet ballë për ballë janë pezulluar për shkak të rreziqeve të koronavirusit – shtuan burimet.

Presidenti francez Emmanuel Macron, i cili bllokoi hapjen e bisedimeve me Shkupin dhe Tiranën në tetor, tha në shkurt se ishte i gatshëm t’i lejojë ata të fillojnë bisedimet e anëtarësimit nëse Komisioni Evropian u jepte atyre një rishikim pozitiv dhe ndryshoi mënyrën se si pranon vendet e reja.

Brukseli bëri siç duhet, me një reformë të procesit të zgjerimit të paraqitur në shkurt, të cilin Franca e mirëpriti.

Qeveritë e BE-së, jo vetëm Komisioni i BE-së, tani kanë më shumë fjalë për procesin, duke siguruar shpresëdhënësit të përmbushin objektivat në reformat ekonomike, gjyqësore dhe të tjera, dhe mund të rivendosin procesin nëse qeveritë e Ballkanit nuk rritin.

Nëse nuk shtyhet nga shpërthimi i koronavirusit, udhëheqësit e BE dhe Ballkanit do të mbajnë një samit në Zagreb në maj në një shfaqje të mbështetjes për gjashtë vendet e rajonit./ Javanews