AFP/Getty Images

Nga: Beritbart News

Ahmet Hakan, një gazetar turk me një histori kritike ndaj Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, publikoi një kolonë të premten duke pohuar se një nga burimet e tij me reputacion i quajti njoftimet se gazetari saudit Jamal Khashoggi kishte vdekur “plehra” dhe se ai eshte ende gjallë.

Hakan gjithashtu ka afirmuar se do të merrte fotografi të tmerrshme të pjesëve të trupit të prera këtë javë nga burime që pretendonin se mbetjet i përkisnin Khashoggit, por ai nuk ka ofruar prova për identifikimin e mbetjeve.

Khashoggi, një kritik i princit te kurorës të Arabisë, Mohammed bin Salman, i cili jetonte në mërgim të vetëshpallur në Shtetet e Bashkuara, u zhduk më 2 tetor pasi hyri në konsullatën saudite në Stamboll duke kërkuar dokumente martesore.E fejuara Hatice Cengiz raportoi se ai ishte zhdukur pasi nuk arriti të kthehej në makinën e tyre. Nuk ka prova të disponueshme publike qe sugjerojne se ai është larguar nga konsullata që nga 2 tetori.

Një shumëllojshmëri raportesh që citojnë burime anonime të qeverisë turke në raportet e ndryshme të medias Amerikane dhe Turke kanë ofruar teori te ndryshme rreth asaj që i ka ndodhur Khashoggit, duke përfshirë raporte të pabazuara se ai ishte prere në copa ndërsa ishte ende gjallë ose eshte shpërbëre në acid në konsullatë.

Hetuesit turq nuk kanë njoftuar ndonjë gjetje rilevante pas hetimit të tyre në konsullatë ose ne shtëpinë e konsullit Saudit. Arabia Saudite mohon çdo përfshirje në zhdukjen e Khashoggit.

Në kolonën e tij të zakonshme në gazetën turke Hurriyet, Hakan shkroi se ai kishte marrë foto të pjesëve të trupit të gjakosura këtë javë që ai i krahasoi me skena nga filmi Hannibal, gjë që e ka bëre të pyese veten nëse duhet t’i shikoje apo jo, por tha: Unë nuk mund ta mbaj veten pa i parë ato. “Ai nuk ka specifikuar se nga vijnë këto foto dhe nuk tregoi se ai kishte arsye për të besuar se fotografitë ishin imazhe legjitime të mbetjeve të Khashoggit.

Raporti që pretendonte se Khashoggi ishte akoma gjallë, shkruante Hakan,vinte nga një burim i besueshem që ai e përshkroi si një “mik … [te cilit] parashikimet e shkuara rreth çështjeve kaq të komplikuara ishin demonstruar gjithmone te verteta”.

Ky burim ka thene, “Të gjitha historite janë mbeturina. Ai është gjallë, nuk eshte vrare “.

“Unë nuk besoj plotësisht në të, por shpresoj se ai ka të drejtë”, vuri në dukje Hakan.

Burimi që pergenjeshtron raportet se zyrtarët Sauditë vrane Khashoggin kundërshton deklarata te shumta që vijne nga shtypi pro-Erdogan me shpjegime gjithnjë e më halucinante për zhdukjen e tij, veçanërisht në të përditëshmen islamike Yeni Safak. Hakan ka një histori të gjatë të Erdoganit irritues dhe Partisë së tij për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) dhe ka pësuar sulme fizike si rezultat i kritikave të tij të hapura.

Në vitin 2015, katër burra ndaluan Hakanin në rrugën nga puna per në shtëpi në Stamboll, e tërhoqën atë nga makina e tij dhe e rrahën, duke i thyer disa brinjë e hundën. Ndërsa burrat u thanë policëve se sulmuan Hakanin si pjesë e një “konflikti trafiku”, raportet pasuese nga vete Hurriyet zbuluan se dy nga fajtorët kishin lidhje me AKP.

“Sulme të tilla kurrë nuk do të na intimidojne. Ne nuk kemi frikë. Ne do të vazhdojmë të ecim në rrugën që dimë se është e drejtë, “shkroi Hakan nga spitali në atë kohë.

Më pak se një muaj përpara sulmit, një kolumnist i një gazete pro Erdogan shkruante se Hakani ishte “me fat qe [ai ishte] ende gjallë” dhe se mbështetësit e Erdoganit “mund ta shtypin atë si një mizë nëse dëshirojnë”.

Në atë kohë, Hurriyet dhe kompania e tij mëmë, Dogan Media Group, u konsideruan midis burimeve më të besueshme të lajmeve në Turqi. Në mars të këtij viti, pronari i Dogan Media Group shiti të gjithë establishmentin tek Demirören Holding, një korporatë aleate e Erdogan qe e  zotëron Erdogan Demirören.Hurriyet, megjithatë, vazhdon të punësojë z.Hakan.

Ndonëse nuk ishte aq prolifik në publikimin e burimeve anonime të panumërta të qeverisë turke në çështjen në zhvillim Khashoggi sesa e lartpërmendura Yeni Safak , Hurriyet ka botuar raporte të shumta duke treguar se qeveria turke mendon se zyrtarët sauditë e vranë atë në konsullatë. Hurriyet publikoi pohimin se zyrtarët Sauditë e kishin shperberë trupin e Khashoggit në acid për të larguar çdo provë të vrasjes së tij, së bashku me Sky News të Aglise

Raportet turke fillestare pohuan se Khashoggi ishte dhunuar per vdekje, ishte ndare ne pjese dhe eshte hequr nga konsullata në valixhe, një raport që e ka bëre me te mundshme probabilitetin qe fotot e dërguara Hakan-it të trupit të supozuar të Khashoggit. Yeni Safak botoi një raport duke cituar burime anonime duke pretenduar se Khashoggi ishte “copëtuar ndërsa ishte ende gjallë”.

Ky pretendim shtrihet nga raporte te shumëfishta duke pretenduar se regjistrimet audio të momenteve të fundit të Khashoggit gjalle ekzistojnë dhe provojnë se zyrtarët Sauditë e torturuan atë per vdekje. Disa raporte turke pohojnë se Apple Watch i Khashogglit, të cilën ai dyshohet se e ka veshur ne konsullatë, regjistroi audion.

Një raport i ABC News, i publikuar të enjten në mbrëmje, pohoi se zyrtarët Turq i lejuan sekretarit të shtetit Mike Pompeo të dëgjonte audion kur ai ishte në Ankara këtë javë për të diskutuar çështjen, një pohim që qeveria turke e ka kundershtuar teresisht të premten.

“Dorëzimi i çdo regjistrimi audio nga ana e Turqisë në lidhje me zhdukjen e Khashoggit tek Sekretari i Shtetit i SHBA-se Mike Pompeo apo tek ndonjë zyrtar tjetër i SHBA-se është jashte cdo logjike”, u tha gazetarëve Ministri i Jashtëm Mevlut Çavusoglu, një nga te paktat deklarata mbi regjistrimet që zyrtarët Turq kanë dhënë për çështjen. Departamenti i Shtetit gjithashtu mohoi raportin.

Veritas.com.al/