Një simpatizant i Antifa për të cilin u tha të ishte i dyshuar në të shtënat fatale drejt një mbështetësi të Patriot Prayers në Portland, Ore., muajin e kaluar thuhet se u vra të enjten mbrëma ndërsa autoritetet u vunë në lëvizje për ta arrestuar.

Michael Forest Reinoehl, 48 vjeç, vdiq në Lacey, Wash., jashtë Seattle, gjatë një operacioni nga një task forcë federale në lëvizje, njoftoi The New York Times.

Vdekja e Reinoehl u konfirmua gjithashtu nga një zyrtar i lartë i Departamentit të Drejtësisë, sipas The Associated Press. I dyshuari u qëllua nga forcat e zbatimit të ligjit pasi drejtoi një armë kundër oficerëve, tha raporti i AP.

Personeli i Task forca përbëhej nga FBI dhe Shërbimi Marshals i SHBA.

Në një deklaratë herët të Premten, Shërbimi Marshals tha se task forca po vepronte në bazë të një urdhri për vrasje të lëshuar për Reinoehl nga policia e Portland.

“Raportet fillestare tregojnë se i dyshuari prodhoi një armë zjarri, duke kërcënuar jetën e oficerëve të zbatimit të ligjit,” tha deklarata. “Anëtarët e Task Forcës iu përgjigjën kërcënimit dhe goditën të dyshuarin i cili u shpall i vdekur në vendin e ngjarjes.”

VERITAS.COM.AL/