Ndërsa frika zien në kufirin afër Ukrainës, jeta vazhdon si zakonisht në pjesën më të madhe të Rusisë dhe Putin përgatitet për zgjedhje.

Më 30 dhjetor, një breshëri raketash goditi qytetin rus të Belgorodit pranë kufirit me Ukrainën.

Unë jetoj në qendër të qytetit dhe tre ose katër gjëra ranë jashtë shtëpisë sime. Nuk e di nëse ishte një predhë apo copëza apo çfarë”, tha 21-vjeçarja Yuliya, tha një gazetare nga Belgorod.

Belgorod është bombarduar disa herë që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022, por breshëria e dhjetorit ishte më vdekjeprurësja.

Të paktën 25 civilë, mes tyre pesë fëmijë, u vranë në sulmin për të cilin fajësohen forcat e armatosura të Ukrainës.

Për banorët e qytetit kufitar rus, lufta kishte ardhur në shtëpi.

Atmosfera në qytet u zhvendos në mënyrë dramatike që nga 30 dhjetori, sepse njerëzit në Belgorod më në fund ndien se çfarë është lufta, se është afër dhe se nuk është aq i sigurt në qytet sa dukej. Jeta ka ndryshuar shumë,” tha Yuliya.

Ajo u shpreh se fëmijët tani e dinë se si është të jesh i bombarduar, njohin zhurmën e sirenave të sulmit ajror dhe dinë të lidhin një tufë.

Tani këshilli nuk diskuton sa tulipanë të mbjellë për festivalet e verës, por si të lyejë brendësinë e strehëve të bombave. Unë mendoj se jeta në Belgorod nuk do të jetë kurrë më e njëjta.

Ekonomia

Në javët pas pushtimit më 24 shkurt 2022, fotografia dukej e zymtë për Rusinë pasi rubla u rrëzua dhe investitorët e huaj u larguan. Por ekonomia i ka rezistuar sanksioneve.

Ekonomia ruse kaloi nëpër teste të shumta stresi,” tha ekonomisti Artem Kochnev.

I pari ishte në vitin 2014 kur u prezantua raundi i parë i sanksioneve dhe Rusia mori disa mësime nga kjo veçanërisht duke ndërtuar një infrastrukturë financiare kombëtare dhe duke shtrënguar kontrollin mbi sektorin financiar. E dyta ishte kriza e COVID dhe mënyra se si ata u përpoqën të menaxhonin logjistikën në rrethana që ndryshojnë shumë shpejt. Kështu që ata patën një përvojë mbi të cilën mund të mbështeteshin.”-tha më tej ai.

Kochnev shtoi se zbatimi gradual i sanksioneve i dha Rusisë kohë për të ripërshtatur eksportet e saj të naftës.

Bashkimi Evropian ndaloi importet e tij nga Rusia, kështu që Rusia iu drejtua Kinës dhe Indisë në vend të kësaj, duke përdorur një “flotë hije” maunesh të regjistruara në kompani guaska në vende të treta si Kameruni.

Rusia kishte gjithashtu rezerva të mëdha parash nga shitjet e saj të naftës, të cilat fillimisht ishin lënë mënjanë për të kompensuar goditjen nga çdo rënie e çmimeve të naftës.

“Tani këto para janë përdorur për një qëllim krejtësisht tjetër, financimin e luftës. Ky është një stimul fiskal që është në të vërtetë më i madh se sa qeveria ka vënë në ekonomi gjatë krizës së COVID.”, tha Kochnev.

Markat e mëdha botërore, si McDonalds dhe Starbucks, janë larguar nga Rusia, të detyruara t’i shesin asetet e tyre shumë nën vlerën e tregut blerësve të miratuar nga një komitet qeveritar përpara se të riemërohen. Për shembull, Starbucks është bërë Stars Coffee.

Disa firma janë nacionalizuar efektivisht. Sipas Kochnev, pasuritë shkuan kryesisht për individë të fuqishëm dhe të lidhur mirë, të cilët mund të kenë krijuar disa fërkime midis elitave.

Qëndrimi i Putinit

Pavarësisht një rebelimi dramatik nga mercenarët e Wagnerit vitin e kaluar, pozicioni i Putinit duket të jetë i qëndrueshëm. Ai pritet të fitojë një mandat të pestë presidencial gjashtë-vjeçar në zgjedhjet e ardhshme të marsit .

Duke supozuar se ai do të zgjasë deri në fund të mandatit të tij, ai do të ishte lideri rus më jetëgjatë që nga carët, duke kaluar edhe Josef Stalinin.

Dy kandidatë që konkurrojnë në një platformë kundër luftës, Yekaterina Duntsova dhe Boris Nadezhdin, u skualifikuan nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pavarësisht se asnjëri nuk u konsiderua si një pretendent serioz kundër Putinit.

Lufta sigurisht ka lënë një ndikim në shoqëri: Pas një dekade rënie, thuhet se pirja problematike është bërë më e zakonshme, të cilën disa ekspertë të shëndetësisë ia atribuojnë konfrontimeve gjeopolitike.

Por në përgjithësi, jeta vazhdon.

Ka ende koncerte dhe ekspozita muzikore dhe klientët mund të blejnë ende mallra të huaja, si Coca-Cola, të cilat janë ridrejtuar nëpër vende të treta si Uzbekistani. Disa rusë janë madje optimistë.

Kam dëgjuar shumë për propagandën në Perëndim. Kjo i bën njerëzit idiotë. Por absolutisht gjithçka është ende këtu. Mendoni se njerëzit nuk duan të bëjnë para? Asgjë nuk ka ndryshuar veçse liberalët psikopatë janë larguar. Duam apo jo, Rusia e ka nisur një lojë të mrekullueshme dhe është shumë interesante për ta parë. Duhet të jesh këtu për ta kuptuar“, tha 51-vjeçari Alec nga Shën Petersburg.

Vijat e para

Në vijën e frontit në Ukrainë, gati 45,000 rusë janë vrarë në aksion që nga shkurti i vitit 2022, ka raportuar media e pavarur MediaZona. Kjo është trefishi i humbjeve të Ushtrisë së Kuqe gjatë pushtimit dhjetëvjeçar të Afganistanit.

Megjithatë, Rusia ka burime më të mëdha për sa i përket fuqisë punëtore sesa Ukraina.  Që nga kundërofensiva e dështuar e Ukrainës gjatë verës, forcat ruse kanë ecur ngadalë përpara, duke pushtuar qytetin Avdiivka këtë muaj pas një beteje të ashpër disa mujore.

Mobilizimi i fshehur i Rusisë ka vazhduar,” tha Oleg Ignatov, analist i lartë rus për grupin ndërkombëtar të krizës.

Rajoneve u jepet numri i ushtarëve me kontratë që duhet të thërrasin. Si rezultat, zyrtarët rajonalë bindin këdo që mundet të regjistrohet. Këtu përfshihen debitorët, personat me probleme financiare dhe të stilit të jetesës, beqarët, ish-kriminelët e kështu me radhë si dhe [punonjësit e shtetit. Ushtria, nga ana tjetër, i bind rekrutët të nënshkruajnë një kontratë. Gjithashtu, më shumë të huaj po vijnë në front. Por me sa duket, metoda të tilla funksionojnë. Ushtria ruse arrin të plotësojë radhët e saj më shpejt se ushtria ukrainase.

Industria ruse e mbrojtjes duket se është ende duke funksionuar me kapacitet të plotë, duke pompuar predha për të gjuajtur mbi pozicionet ukrainase. Prodhimi ushtarak rus është rritur ndjeshëm, duke përfshirë rivendosjen e prodhimit në fabrikat e vjetra sovjetike.

Rusia ka qenë në gjendje të tejkalojë furnizimet perëndimore me municion dhe të ruajë avantazhin e saj në pajisje dhe armë me rreze të gjatë. Sanksionet, natyrisht, rrisin çmimin e prodhimit dhe krijojnë probleme logjistike, por nuk pengojnë prodhimin e predhave dhe vështirë se e pengojnë Rusinë të modernizojë pajisjet e vjetra sovjetike dhe t’i dërgojë ato në front. Aftësia industriale e Rusisë për të prodhuar armë është shumë e madhe, por jo e mjaftueshme për të krijuar një avantazh vendimtar, kështu që Rusia blen municion nga Koreja e Veriut”.-shtoi Ignatov.

Përveç granatimeve të Belgorodit, ka pasur disa bastisje ndërkufitare nga Korpusi Vullnetar Rus, një milici qytetarësh rusë me pikëpamje nacionaliste të ekstremit të djathtë që luftojnë për Ukrainën, duke u përfshirë në përleshje të shkurtra me forcat ruse dhe rojet kufitare përpara se të tërhiqen.

Ndikimi i tyre strategjik në luftë ka qenë i kufizuar, por ka minuar ndjenjën e sigurisë së Rusisë. Ndërkohë, dronët kanë shënjestruar infrastrukturën e naftës ruse, duke hedhur në erë në mënyrë spektakolare një terminal të eksportit të karburantit pranë Shën Petersburg në janar.

Ukraina ka kryer një sërë sulmesh të suksesshme në infrastrukturën ruse dhe me sa duket ka arritur të shkatërrojë disa njësi të pajisjeve të vlefshme dhe të shtrenjta, por në përgjithësi, këto sulme nuk e ndryshojnë pamjen e përgjithshme, e cila është ende në favor të Rusisë”, tha Ignatov.

Kjo do t’i sjellë pak ngushëllim Yuliya, zemra e së cilës ende rrah sa herë që del jashtë.

Disa nga miqtë e mi që janë larguar nga Rusia dhe kanë parë granatimet e qytetit tonë thonë: “Epo, çfarë prisni? Njerëzit po vdesin edhe në Ukrainë, dhe raketat po fluturojnë nga Belgorod në Kharkiv’, tha ajo. “Por unë jetoj këtu dhe sido që të bëj, nuk mund t’i ndaloj këto raketa. Askush në qytetin tonë nuk mundet. Kështu që unë nuk e di se si mund të thuash që ne e patëm atë duke ardhur. Është shumë shqetësuese.”-shprehet ajo.