(Suedi – Disa pemë ranë mbi makina të parkuara në qendër të Malmö).

Erërat e forta kanë goditur Mbretërinë e Bashkuar, Danimarkën, Poloninë dhe Gjermaninë, duke lënë qindra mijëra shtëpi pa energji elektrike.

Urat u mbyllën, trenat u anuluan dhe tragetet u ankoruan pasi valët bregdetare çuan në përmbytje.

Një stuhi e fortë vazhdoi të godasë Evropën Veriore të dielën e 30 janarit, duke shkaktuar valë detare dhe duke detyruar transportin publik të anulohej.

Sistemi i stuhisë, i cili njihet si Nadia në Gjermani dhe Malik në vende të tjera, u intensifikua një ditë më parë duke sjellë erëra të nivelit të stuhisë ndonjëherë në brigjet e Detit të Veriut dhe Detit Baltik.

Ndërsa stuhia u zhvendos drejt lindjes të dielën, departamenti i zjarrfikësve në kryeqytetin gjerman, Berlin, shpalli gjendjen e emergjencës dhe urdhëroi banorët të qëndrojnë në shtëpi, aty ku ishte e mundur.

Disa të vdekur

Të shtunën, një person në qytetin gjerman Beelitz në shtetin e Brandenburgut në jugperëndim të Berlinit u vra kur u godit nga një poster zgjedhor që ishte hequr nga era, raportoi gazeta “Bild”. I plagosur ka mbetur edhe një shoqërues.

Skocia përjetoi erëra me shpejtësi 100 milje (160 kilometra) në orë. Një grua 60-vjeçare në Aberdeen humbi jetën pasi u godit nga një pemë.

(Erërat prej 160 kilometrash (100 milje) në orë janë matur disa herë gjatë stuhisë Malik).

Në Anglinë qendrore, një djalë 9-vjeçar mbeti i vrarë gjithashtu kur një pemë u rrëzua mbi të. Pos tij, edhe një burrë.

Rreth 130 mijë shtëpi në të gjithë Anglinë ishin pa energji elektrike pasi linjat e energjisë u ndërprenë.

Ministri i parë skocez, Nicola Sturgeon, tha se shumë në Skoci kanë rilidhur energjinë, por ndërprerjet e energjisë do të vazhdojnë pasi një stuhi tjetër do të vijë të dielën.

Në kontenë Wejherowo të Polonisë, në Bregun Baltik, një person u vra dhe një tjetër u plagos nga një pemë që u rrëzua, sipas gazetës Rzeczpospolita. Në të gjithë vendin, më shumë se 680 mijë njerëz ishin pa energji elektrike.

Në Republikën Çeke, dy punëtorë u plagosën nga një mur 5 metra që u rrëzua në një zonë industriale, ku njëri vdiq nga plagët e tij në vendin e aksidentit.

Një tjetër fatalitet u raportua nga policia në Danimarkë, ku një grua 78-vjeçare humbi jetën nga plagët e rënda pasi u rrëzua nga erërat e forta.

Tregu i Hamburgut është përmbytur

Stuhia goditi gjithashtu qytetin verior gjerman të Hamburgut, ku lumi Elba shtrihet në Detin e Veriut.

Ujërat përmbytën tregun e peshkut në lagjen St. Pauli të Hamburgut dhe disa makina u zhytën nën ujë.

Gjithashtu në Hamburg, një maune e ngarkuar me një ekskavator u shty në një urë nga stuhia. Bild raportoi se operatori dhe kapiteni i ekskavatorit ranë në det, por mbijetuan.

Erërat e forta kontribuan në një stuhi në Schleswig-Holstein.

Nivelet e ujit në Elba arritën disa metra më të larta se baticat e zakonshme.

Paralajmërimet për përmbytjet u dhanë edhe për pjesë të tjera të shteteve veriore gjermane të Schleswig-Holstein dhe Mecklenburg-Pomerania Perëndimore.

Pemët e rrëzuara penguan shërbimet hekurudhore

Stuhia ka ndërprerë shërbimet e trenave në Schleswig-Holstein për shkak të pemëve të rrëzuara, tha operatori hekurudhor gjerman Deutsche Bahn.

(Deti i Veriut u përplas në terminalin e trageteve Dagebull në Gjermani.)

Në qytetin verior të Bremenit, një zëdhënës i departamentit të zjarrfikësve tha se ata u dërguan në nëntë thirrje të veçanta për t’u marrë me pemët e rrëzuara në zonë, megjithëse nuk është raportuar për të lënduar.

Danimarka mbyll urat kryesore

Në Danimarkë, ura e kombinuar e autostradës dhe hekurudhave Oresund, e cila lidh vendin me Suedinë fqinje, u mbyll, së bashku me urën Great Belt Fixed Link, që lidh ishujt danezë të Zelandës dhe Funen.

Rreth 10 mijë punonjës të urgjencës u vunë në gatishmëri për t’u marrë me thirrjet e urgjencës, njoftoi agjencia e lajmeve Ritzau.

Një varkë me vela pranë Kështjellës Kronborg u hodh në breg gjatë stuhisë Malik në Elsinore.

Në qytetin Frederikssund, 20 persona që kishin nevojë për kujdes të përditshëm u zhvendosën në një vend të sigurt pasi nuk mund të garantohej kujdesi në rast përmbytjeje, raportoi transmetuesi “TV2”.

Në Zelandë, ku ndodhet kryeqyteti danez, Kopenhagen, pothuajse i gjithë trafiku rajonal i trenave ishte pezulluar, sipas transmetuesit “DR”.

Vende të tjera në rajonin nordik raportuan gjithashtu dëme të konsiderueshme.

Pjesët jugore të Suedisë u goditën keq. Mijëra familje ishin pa energji elektrike të dielën pasdite dhe tragetet për në ishullin Baltik të Gotland u anuluan.

Dëme të rënda në shtëpi, makina dhe varka janë raportuar në Norvegji.

Reshjet e dendura të borës në të gjithë Finlandën shkaktuan përplasje rrugore dhe ndërprenë trafikun e autobusëve dhe trenave në disa pjesë të vendit.