Etiketa: is_tag

BE çmonton Metën: Ngërçin e Kushteteses e zgjidh afati 30 ditor, kandidati emërohet automatikisht.
Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiç thotë se Kushtetuta dhe legjislacioni i vitit 2016 është i qartë sa i përket përzgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, rolit të Këshillit ...
Ringritja e Gjykatës Kushtetuese thellon krizën. Presidenti është në konflikt interesi me Gjykatën
Nga: Deutsche Welle/ Në Tiranë ngritja e Gjykatës Kushtetuese ka sjellë përplasje të reja mes presidentit Meta dhe mazhorancës socialiste. Të dyja palët bëjnë akuza të ndërsjellta për shkelje t...
Kryeministri Rama: ‘Ilir Meta është në anën e gabuar të historisë!’.
“Ne jemi në anën e duhur të historisë, ndërsa fatkeqësisht, edhe njëherë tjetër, Ilir Meta është në anën e gabuar të historisë”. Me këtë fjali, Kryeministri Edi Rama i është kundërpërgjigjur Pr...
Njerëzve u mbetet ‘të marrin armët’, dhe dy rrugë të tjera, thotë Meta…
Koment/ Betejën për Gjykatën Kushtetuese, Ilir Meta e konsideron të rëndësishme pasi kapja e saj nga mazhoranca, siç la të kuptohej Presidenti, do të shuante çdo shpresë për ndryshim demokratik...
Pas padisë së Metës, Dvorani: ‘Presidenti po ushtron një të drejtë, unë i nënshtrohem ligjit’.
Pas deklaratës së Presidentit Meta se do të kallëzojë penalisht të hënën kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, ka reaguar vetë titullari i këtij institucioni, Ardian Dvorani. “Në media po...
Meta tenton të zgjasë periudhën ‘pa Gjykatë Kushtetuese’, padit Dvoranin
Me sa duket, presidenti meta, në taktikat e tij një pas një për të krijuar kaos kushtetues, ka zgjedhur sot një taktikë të re: Të padisë penalisht kryetarin e KED, Dvorani. Ardian Dvorani është kr...
Av. Ngjela: ‘Meta mund të nxjerrë dekret për shpërndarjen e Parlamentit, por kjo e çon në burgim përjetë’.
Avokati Spartak Ngjela, i ftuar në studion e Ditari në A2, u shpreh se, sipas Kushtetutës, Presidenti mund ta shpërndajë Parlamentin vetëm në një rast. Meta u shpreh kështu ditën e sotme: “Asku...
Jemi para një ‘bombe’ në Presidencë. Meta nuk largohet pa dëme
Nga: Laert Skiro/ Koment/ Deri më sot Presidenti i Republikës, Ilir Meta, vetëm në gjysmën e dytë të vitit i ka shkaktuar vendit disa dëme shumë të mëdha: Duke shkelur Kushtetutën  nxori një...
Kuvendi miraton rezolutën kundër dekretit të Presidentit për anëtaren e Gjykatës Kushtetuese
Në përmbyllje të seancës së jashtëzakonshme, të mbajtur ditën e sotme, Kuvendi miratoi rezolutën kundër dekretit të Metës në Gjykatën Kushtetuese!. Rezoluta për shmangien e krizës kushtetuese u...
Problemi nuk është mes nesh dhe Metës, por Meta me Drejtësisë.
Nga: Edi Rama/ Kryeministri Rama, sot në seancën e jashtëzakonshme parlamentare: "Edhe njëherë Kuvendi mblidhet në seancë të jashtëzakonshme me historinë e zakonshme me Ilir Metën. Edhe njëh...