Etiketa: is_tag

Baza e NATO në Porto Romano/ Mediat britanike thotë se Shqipëria është sinjal paralajmërues për Putin
 Shqipëria i dërgon një sinjal paralajmërimi presidentit rus Vladimir Putin. Kështu e komenton media britanike Express, njoftimin për hapjen e një bazë të re të NATO në Porto R...
Negociatat me BE/ Javën që vjen- Konferenca e Parë Ndërqeveritare në Bruksel.
Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, e ka cilësuar mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë javën e ardhshme “një lajm të mirë”.  “Mbajtja e Konferen...
Në Pulaj do të ketë një pikë të re kufitare mes Mali i Zi dhe Shqipëri.
Qeveria malazeze ka miratuar një dokument që nis negociatat me Shqipërinë për ngritjen e një pike të re kufitare mes dy vendeve, Sveti Nikola-Pulaj. Lajmi u bë i ditur nga radio-televizioni pub...
Nëse RMV-ja nuk e pranon propozimin francez, Shqipëria të vazhdojë e vetme: Rutte
“Nëse Maqedonia e Veriut nuk e pranon propozimin francez, Shqipëria do të vazhdojë e vetme rrugën e integrimit evropian. Mendoj se është e drejtë, por shpresoj që kjo të mos jetë e nevojshme”.  K...
Rutte lavde Ramës për Balkanin e Hapur: Është drejtuesi më me përvojë që ka marrëdhënie të mira me të gjithë
  Kryeministri i Holandës, Mark Rutte i ka thurur lavde kryeministrit Edi Rama, në këtë konferencë për shtyp që përkon edhe me ditëlindjen e kreut të qeverisë shqiptare. Ballkani i Hapur' d...
Holanda mbështet Shqipërinë/ Rutte: Duam të kemi një nismë të përbashkët Shqipëri-Holandë për integrimin!
AMSTERDAM- Holanda mbështet fort Shqipërinë në procesin e integrimit në Bashkimin Europian dhe për të treguar, kryeministri Martk Rutte tha se dy vendet po planifikojnë që të kenë një nismë të për...
Mes Shqipërisë dhe Kosovës krijohet ‘aleanca’ Pushimet pa kufij.
Realizohen “Pushimet e para pa kufi mes Shqipërisë dhe Kosovës”. Kështu shkruan kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, teksa ka shpërndarë një video në media sociale, ku shihet sesi pus...
Macron njofton se arrihet marrëveshja Sofje-Shkup, Tiranës dhe Shkupit i hapen dyert për negociatat me BE.
Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria arritën sot një marrëveshje për të zgjidhur ngërçin mes tyre, bazuar në një propozim të Francës. Marrëveshja i hap rrugën nisjes zyrtare të bisedimeve për anëtarës...
“Tym i bardhë” nga Brukseli, Von der Leyen: Gati të nisim negociatat me RMV dhe Shqipërinë
Komisioni Europian njofton se është gjithçka gati për nisjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Presidentja e  BE, Ursula von der Leyen, njoftoi se pati një b...
Rama: Kemi ftuar NATO-n për të instaluar një bazë navale në portin e Durrësit
Kryeministri Edi Rama tha se ka ftuar NATO-n që të instalojë një bazë navale ushtarake në Portin e ri të Durrësit, që do të ngrihet në Porto Romano. “Së shpejti dot ë kthehemi në ...