Etiketa: is_tag

Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut, nëse ka pengesa për Shkupin
 Kryeministri i Italisë, Mario Draghi, ka bërë thirrje duke shpalosur qëndrimin zyrtar të Italisë, për ndarjen e rrugëtimit të Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut, nëse integrimi evropian i Sh...
Zef Mazi: Shqipëria nuk ka pse pret zgjidhjen e konfliktit Sofje-Shkup për të hyrë në Evropë/ Intervistë
Zoti Mazi, edhe një herë më tepër negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Evropian u shtynë për Samitin e rradhës. Cilat janë konkluzionet që nxirrni nga takimi i fundit në Bruksel? Përgjigje: ...
Çfarë janë, më në fund, kriptomonedhat në Shqipëri? Financuese të terrorizmit dhe veprave kriminale; ja kaq!
Shërbimi Informativ i Shtetit (SHISH) në raportin e tij të fundit për vitin 2021 shpjegon se si funksionon veprimtaria e prodhimit të Bitcoin-it në Shqipëri dhe rolin e kriptomonedha...
Departamenti i Shtetit i bën thirrje BE-së: ‘Hapni bisedimet me Tiranën e Shkupin! Zgjerimi mbron stabilitetin e Ballkanit!’
Gjithçka është e paqartë se çfarë do të ndodhë me negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, teksa pse ka një amulli deklaratash, edhe pse Bullgaria dha dje një sinjal pozitiv. Në këtë sit...
Bullgaria heq veton! Rama: ‘Tani Bashkimi Evropian të veprojë shpejt!’.
Nga Bullgaria ka lajme të mira. Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedon...
Priti Patel: ‘Nuk i mbajmë më në burgjet angleze, 23 ‘kriminelë të rrezikshëm’ kthehen në Shqipëri.
23 shtetas shqiptarë të dënuar për krime të ndryshme në Mbretërinë e Bashkuar janë kthyer në Shqipëri. Disa nga të kthyerit përfshijnë: një individ i dënuar me 18 vjet për furnizim me kokainë d...
Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia vendosin sot: Të bojkotojnë apo jo Samitin e BE?!
Në pritjen e JO-së së mundshme të Bullgarisë për hapjen e negociatave, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia po mendojnë të refuzojnë pjesëmarrjen në Samitin e Bashkimit Europian që mbahet më 2...
Rama me Marin: Ballkani mbetet hallkë e dobët dhe delikate.
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi se Ballkani është një hallkë e dobët dhe delikate, duke marrë parasysh agresionin rus në Ukrainë. Edhe pse, me Finlandën, Shqipëria është në një fr...
Sanna Marin: ‘Jemi së bashku për Ukrainën, jemi për hapjen e negociatave Shqipëri-BE’.
Fillimisht,  kryeministre e Finlandes, Sanna Marin u ndal te marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Finlandës që prej vitit 1956 kur Evropa asokohe dukej ndryshe. Kryeministrja finlandeze bëri thirrje...
Mbledhje e dy qeverive/ Ministrat shqiptarë bashkë në autobus drejt Kosovës
Ditën e sotme 20 qershor, Kosova dhe Shqipëria do të mbajnë mbledhjen e 8-të të përbashkët qeveritare, ku pritet firmosja e disa marrëveshjeve.  Në axhendën e bërë publike, pritet që gjithçka të ...