Etiketa: is_tag

100 vjet marrëdhënie Shqipëri- SHBA/ Yuri Kim zbulon dy marrëveshjet energjetike për Shqipërinë
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim deklaroi se SHBA nuk mund të kishte kërkuar një mik më të mirë se Shqipëria, në aktivitetin e organizuar për 100 vjetorin e marrëdhë...
Shqipëri-SHBA/ Nënshkruhet memorandumi për furnizimin me gaz
 Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, mëngjesin e 16 majit njoftoi se me SHBA-të u nënshkrua një memorandum mirëkuptimi për furnizimin me gaz përmes Terminalit të Ri, ...
Zelensky i drejtohet popullit shqiptar: Mirënjohës për rolin në OKB! Mbështetja juaj, na kujton Nënë Terezën!
Mirënjohje për rolin e Shqipërisë në Kombet e Bashkuara përcolli Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky në mesazhin e tij para ligjvënësve shqiptarë, nëpërmjet një video call. Ai tha se mbështetj...
SHBA mbështet Ballkanin e Hapur! Rama në takim me Donfried.
Kryeministri Edi Rama ka zbardhur detaje nga takimi me ndihmës/Sekretaren Amerikane të Shtetit për Evropën dhe Euro-Azinë, Karen Donfried. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Rama shkruan...
Tirana dhe Shkupi të pandara për negociatat, thotë BE… deri në qershor
 Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se pozicioni i tanishëm i Shqipërisë është në mënyrë të padiskutueshme i njehsuar me atë të Komisionit Evropian dhe të Këshillit të Evropës, sa i përket r...
Donfried: BE-ja t’i nisë sa më parë bisedimet me Tiranën dhe Shkupin!
Ndihmëssekretarja amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, gjatë vizitës në Shkup, më 28 prill, i ka dhënë mbështetje Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për f...
Laura Lohman në Tiranë: ‘Jemi gati të divorcohemi nga burimet ruse, bashkë do ia dalim!’.
Gjatë fjalës së saj, në kuadër të transformimit të Shqipërisë në eksportuese të energjisë, Laura Lohman, zv/sekretare për diplomacinë energjitike në DASH, tha se po hartohet çd...
PE miraton raportin progresi-raportin për nisjen e bisedimeve me Shqipërinë
Parlamentit Europian miraton progres raportin për fillimin e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Me 66 vota pro, 4 kundër dhe 3 abstenim eurodeputetët vlerësojnë angazhimin e palëkun...
Liberation: ‘Lufta e Ukrainës mund të përshpejtojë integrimin e Shqipërisë në BE!’
( Foto e publikuar ne faqen e Liberation) “Procesi i anëtarësimit në Bashkimin Europian të vendit të vogël në bregdetin e Adriatikut mund të materializohet më shpejt nga sa pritej, de për s...
Integrimi në BE, Bullgaria mbështet pa kushte Shqipërinë
Nga Universiteti i Korçës, ambasadori i Bullgarisë në Shqipëri, Momtchil Raytchevski i pyetur nga gazetarët nëse Bullgaria do të mbështesë integrimin në BE të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipë...