Etiketa: is_tag

Kosovë- Shqipëri/ Rama pret Hotin dhe kabinetin e tij, nis mbledhja e dy qeverive, 14 marrëveshjet që do të firmosen
Kryeministri Edi Rama priti rreth orës 11.10 në ambientet e Pallatit të Kongreseve, homologun e tij të Kosovës Avdullah Hotin, bashkë me kabinetin e tij qeveritar, për të nisur mbledhjen e përbash...
Raporti i BERZH: Brenda 2020 ekonomia shqiptare bie me 9%. Ja sa parashikohet rimëkëmbja për 2021
Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që për 2020 ekonomia shqiptare do të pësojë një goditje të fortë duke rënë me 9%. Në qendër të ecurisë negative është pandemia e koronaviru...
COVID19/ Dilema ‘mbyllemi apo nuk mbyllemi prapë’. OBSH thotë se Shqipëria nuk ka nevojë për ‘mbyllje totale’.
Në shumë vende të Europës janë rritur rastet e të prekurve nga Covid-19, çfarë ka shtuar,frikën se vala e dytë e pandemisë po mbërrin dhe mund të ketë një tjetër lock down. Në Itali ka nisur mbyll...
5 shtete i mbajnë kufirin hapur Shqipërisë: SHBA, Turqia, Kosova, Maqedonia dhe Serbia
Shqipëria  konsiderohet zonë me rrezik të lartë   ndaj shume shtete i kanë mbyllur dyert,  por ka  dhe nga ata të cilët   nuk e kanë problem hyrjen e shqiptarëve në territoret e tyre. Kështu shqip...
A rrezikohet Shqipëria nga uragani që po formohet në detin Jon?
Sipas agjencisë Meteorologjike të Athinës, janë të gjitha gjasat që në Mesdhe të formohet një Uragan, i cili të përshkojë të gjithë zonën detare deri në jug të detin Jon. Agjencitë meteorologji...
Yuri Kim: ‘Përgjegjësi e udhëheqësve të Shqipërisë, jo e ambasadores amerikane që të mbrojë SPAK’.
Ambasadorja amerikane Yuri Kim në një deklaratë nga Shkodra ka cekur sërish çështjen e Gjykatës kushtetuese ku ka thënë se kjo  është një situatë e papranueshme për një vend anëtar i NATO-s dhe që...
Departamenti i Shtetit nxjerr raportin/ Çfarë thuhet për Shqipërinë? ‘E vështirë për të bërë biznes!’
Departamenti Amerikan i Shtetit, DASH, ka publikuar raportin mbi Klimën e Investimeve në vendin tonë, për vitin 2020, ku renditen një sërë problematikash. “Pavarësisht nga një kornizë e shëndos...
SHBA: Shqipëria mbështeti përpjekjet ndërkombëtare kundër terrorit, kontribuoi në mposhtjen e ISIS/ Raporti
Ambasada e Shteteve të Bashkuare, ka bërë publik njoftimin  se në raportin e Departamentit të Shtetit Amerikan (DASH) për Terrorizmin, thuhet se Shqipëria ka bërë përpjekje për të luftuar terrorin...
Kryeministri i Kosovës vizitë zyrtare në Tiranë, pritet nga homologu Rama.
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbërritur pak momente më parë në Tiranë. Ceremonia e pritjes u zhvillua në Pallatin e Brigadave. Kjo është vizita e parë zyrtare e Kryeministrit të Ko...
NATO flet me ATSH për bazën detare të Pashalimanit
Nga  Arbi Fortuzi TIRANE, 7 qershor/- Pas investimeve për modernizimin e bazës ajrore të Kuçovës, NATO po studion edhe mundësinë për investime edhe në bazën detare të Pashalimanit. K...