By Louis Casiano | Fox News

Presidenti Trump dhe udhëheqësi rus Vladimir Putin kishin një bisedë “jozyrtare” në Grupin e Samitit 20 në Buenos Aires të premten, tha Shtëpia e Bardhë.

“Siç është tipike në eventet shumëpalëshe, Presidenti Trump dhe Zonja e Parë patën një numër bisedimesh jozyrtare me udhëheqësit botërorë në darken e nates se shkuar, duke përfshirë Presidentin Putin,” tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders në një deklaratë të shtunën, sipas Hill .

Trump kishte anuluar më parë një takim më formal me udhëheqësin rus, duke përmendur mosmarrëveshjet e fundit territoriale midis Rusisë dhe Ukrainës.

“Bazuar në faktin se anijet dhe marinarët nuk janë kthyer në Ukrainë nga Rusia, unë kam vendosur se do të ishte mirë për të gjitha palët e interesuara të anulonin takimin tim të caktuar më parë” me Putin, shkroi Trump në Twitter të enjten.

Rusia kapi kohët e fundit tre anije ushtarake të Ukrainës dhe arrestoi marinarët e saj, pasi vendet fqinje vazhdojnë të përplasen.

Ukraina thotë se marinarët janë marrë në ujërat ndërkombëtare, ndërsa Rusia argumenton se anijet kanë shkelur kufijtë e saj.

“Ju përgjigja pyetjeve te tij rreth incidentit në Detin e Zi,” u tha Putini gazetarëve. “Ai ka pozicionin e tij. Unë kam timin. Ne qëndruam në pozicionet tona. ”

Udhëheqësit perëndimorë u bashkuan së bashku në samit për të denoncuar veprimet e Rusisë në Ukrainë.

Trump u duk se e shmangu Putin për pjesën më të madhe të ditës së premte, duke e lënë pas atë kur udhëheqësit botëror qëndruan për një foto.

“Nëse situata e brendshme dhe presioni i Rusofobeve si Ukraina dhe sponsorët e saj pengojnë presidentin amerikan nga zhvillimin e lidhjeve normale me presidentin rus … ne do të presim për një rast tjetër”, tha ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov duke shtuar se “dashuria nuk mund të imponohet. ”

Veritas.com.al/