Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim është pjesë e homazheve në nder të ish-presidentit Bujar Nishani.

Ish-Presidenti Bujar Nishani do të përcillet në banesën e fundit këtë të enjte, ndërsa vendi është në ditë zie.

Përmes një vendimi qeveria shpalli datën 2 Qershor ditë zie kombëtare në nderim të ish-presidentit të ndjerë. Vendimi parashikon që në të gjitha institucionet publike flamuri të ulet në gjysmë shtizë.

Homazhet në Presidencë vijojnë edhe sot prej orës 10:00, ndërsa nderojnë ish-presidentin politikanë, zyrtarë të lartë dhe dashamirës të tij.

Arkmorti ish presidentit Bujar Nishani mbërriti nga Gjermania në pikën kufitare të Morinit orët e para të mëngjesit të të mërkurës.