Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy akuzoi Perëndimin si ‘frikacakë’, ndërsa vendi i tij lufton për të penguar trupat pushtuese të Rusisë, duke bërë një lutje të zemëruar që avionët luftarakë dhe tanket të mbështesin  mbrojtjen ndërsa lufta në terren ndodhet drejt një beteje rrënimi.

Duke folur pasi presidenti i SHBA Joe Biden tha në një fjalim të mprehtë se presidenti rus Vladimir Putin nuk mund të qëndronte në pushtet – fjalë që Shtëpia e Bardhë kërkoi menjëherë t’i minimizonte – Zelenskyy kritikoi të dielën “ping-pong-un e Perëndimit se kush dhe si duhet t’i dorëzojë avionët ” dhe armë të tjera ndërsa sulmet me raketa ruse vrasin dhe bllokojnë civilët.

“Kam biseduar me mbrojtësit e Mariupolit sot. Jam në kontakt të vazhdueshëm me ta. Vendosmëria, heroizmi dhe vendosmëria e tyre janë të habitshme,” tha Zelenskyy në një adresë video, duke iu referuar qytetit të rrethuar jugor që ka pësuar disa nga privimet dhe tmerret më të mëdha të luftës. “Sikur të kishin 1% të guximit ata që kanë menduar për 31 ditë se si të dorëzojnë dhjetëra avionë dhe tanke.”, tha presidenti