Dyzet vjet më parë vdiq Tito, udhëheqësi i Jugosllavisë
  AFPMaj 4, 2020, Funerali i liderit të Jugosllavisë komuniste Josip Broz Tito, më 8 maj 1980, në Beograd Paris (AFP) - Lideri i Jugosllavis...
George Washington është me origjinë Shqiptare, sipas Reuters
E ëma e presidentit historik amerikan ishte shqiptare nga rajoni i Pejës. Kjo besohet se vetë presidenti Washington ka lënë një letër ku shkruan q...
Udhëheqësi i fundit sovjetik, Gorbaçov, nxit Rusinë dhe Sh.B.A që të zhvillojnë bisedime bërthamore
MOSKE (Reuters) - Mikhail Gorbaçov, udhëheqësi i fundit sovjetik, paralajmëroi të Premten se bota po shkonte në një epokë të rrezikshme të politik...
Faqe nga komunizmi/ Letra e Mark Shllakut para pushkatimit: ‘Kam me vete një teneqe me emrin tim, me atë m’i gjen eshtnat…’.
Mësuesi Mark Shllaku ishte dënuar me pushkatim nga regjimi komunist, nën akuzën ‘për agjitacion dhe propagandë’ dhe për angazhim në një celulë të ...
Zhvarrosja i Franco-s: Gjykata Supreme mbështet zhvendosjen e eshtrave në varreza të tjera.
( Franco ishte varrosur në krah të dhjetëra mijëra viktimave të Luftës Civile)/. Gjykata Supreme e Spanjës ka urdhëruar që eshtrat e diktatorit...
Peza ‘e Çlirimit’ pushtohet nga komunistët. 77 vjetori i Konferencës.
Sot mbahet 77 vjetori i Konferencës së Pezës. Në Pezë janë mbledhur për të festuar komunistët, pavarësisht se ata nuk ishin protagonistë të ngjarj...
Si sot 21 vjet më parë: Dhuna gjunjëzoi shtetin për herë të dytë në dy vjet.
Sot bëhen plot 21 vite nga rënia e dytë e shtetit shqiptar, ku më 14 shtator 1998 mijëra persona të prirë nga liderë të Partisë Demokratike (në op...
Si u gjet busti i Hitlerit nën Senatin francez?
( Busti i Hitlerit u paraqit nw publik gjatë pushtimit të Parisit, por kurrë më që atëherë)/  Për 75 vjet Senati Francez- Dhoma e Lartë e Parla...
Francë, vdes më e moshuara e mbijetuar e Auschwitzit
Henriette Cohen vdiq në moshën 101 vjeç. Në vitin 1944 ajo u kap me nënën e saj nga Gestapo dhe u deportua në kampin e përqendrimit në Poloni N...
Në Selanik zbulohet thesari mahnitës, kurora dhe unaza ari, deri edhe statuja perëndish.
-Sipas TCH. Ndërtimi i një rrjeti metroje nën qytetin grek të Selanikut ka zbuluar një thesar të jashtëzakonshëm të objekteve të lashta, si kur...
Faqja 1 prej 912345...E fundit »