Ndahet nga jeta Gudar Beqiraj, ish kryetar i Akademisë së Shkencave. Vdes në datën kur kishte lindur.
  Ndahet nga jeta në 72-vjetorin e lindjes, akademiku i njohur Gudar Beqiraj. Lindi në 11 maj 1948 dhe vdiq në 11 maj 2020 “Familja...
Nobelisti japonez Honjo: ‘Virusin korona nuk e krijoji natyra! Ose me hiqni çmimin Nobel ‘
Honjo Tasuku, i lindur më 27 janar 1942, është një mjek-shkencëtar dhe imunolog japonez. Ai mori çmimin Nobel 2018 në Mjekësi ose Fiziologji dhe n...
NASA zhvillon prototipin e ventilatorit në vetëm 37 ditë
Nga: MARINA PITOFSKY  Studiuesit në NASA krijuan një ventilator "me presion të lartë" për trajtimin e pacientëve me koronavirus, në vetëm 37 di...
Kina teston vaksinën te 108 persona: A mund të jetë ky fundi i koronavirusit?
Në një kohë kur thuajse të gjitha vendet e botës po përballen me COVID-19, duket se një lajm plot shpresa vjen nga Kina. Pikërisht lajmi i mirë...
Moti i ngrohtë që kishim fshihet për pak ditë, rrëzohen temperaturat me 10 gradë më poshhtë
Ndërsa sot temperaturat në Tiranë shënojnë 18 gradë, nesër parashikohen në 7 ose 8 gradë, pra 10 më poshtë. Sipas Meteoalb, temperaturat do të ...
Kina bën përparim në procesin njerëzor të vaksinës së mundshme COVID-19
Pekin (Reuters) - Kina i ka dhënë rrugë të lirë studiuesve që të fillojnë testet e sigurisë njerëzore të një vaksine eksperimentale të koronavirus...
Studiuesi Britanik trondit botën me ‘të vërtetën’ që mund ta prekim: COVID-19 zgjat deri në 2021.
  “Epidemia e koronavirusit pritet të zgjasë një vit, deri në pranverën e vitit 2021”, thuhet në një dokument sekret të hartuar nga Public...
Gjermania përpiqet të ndalojë SHBA të joshë firmat që bëjnë kërkime mbi vaksinën e koronavirusit
Paul Carrel dhe Andreas Rinke BERLIN (Reuters) - Berlini po përpiqet të ndalojë Uashingtonin për të bindur një kompani gjermane që bën kërk...
Mot i çmendur: nga ngrohtësia e pranverës në dimër jashtë sezonit
Surpriza dimërore na presin në fundjavën tjetër: nëse nga nesër deri të enjten presioni i lartë do të na bëjë të shijojmë pranverën, nga 20 mars g...
Që nesër do të jetë thuajse verë: temperatura maksimale deri në 27 gradë. Le të marrim kurajë.
Nëse sot dhe nesër do te kthehet mot i bukur por me temperatura mesatare, nga e enjtja do të fryjnë erëra te nxehta Shiroku që do të ngrenë maksim...
Faqja 1 prej 2712345...1020...E fundit »