Korkuti i Akademisë së Shkencave jep dorëheqjen.
Vetëm dy ditë pasi u zgjodh nënkryetar i Akademisë së Shkencave, Myzafer Korkuti, ish kryetar, studiues i Historisë dhe Arkeologjisë, dha dorëheqj...
Alarm mbi ‘Irma’. Florida nis planin urgjent për të përballuar Tufanin.
Tufani ‘Irma’ është zgjuar fuqishëm në kategorinë katër. Paralajmërimi është lëshuar për disa nga ishujt Karaibe. Shteti Florida në Shtetet e Bash...
Kryeministri pret fondet shtetërore për Akademinë e Shkencave.
  Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish lidhur me Akademinë e Shkencave, e cila sipas tij dështoi në marrjen e vendimit të duhur. “Meqë A...
Megjithatë, në Akademinë e Shkencave po mbahen zgjedhjet… (UPDATED)
Megjithëse kryeministri Edi Rama, që në mëngjes ka çuar fjalë se po u bënë ‘zgjedhje farse’, dmth., ashtu siç ishin planifikuar, Qeveria nuk do të...
​Stuhia tropikale ‘Irma’ po forcohet mbi Atlantikun lindor dhe në afërsi të Meksikës
Stuhia tropikale Irma gradualisht është duke u përforcuar mbi pjesën lindore të Oqeanit Atlantik.Sipas pohimeve të Qendrës kombëtare për uragane t...
Guvernatori i Texas-it shpall ‘gjendjen e katastrofës’ pak para ardhjes së stuhisë Harvey
Në një parashikim për një përmbytje të fuqishme që vjen nga Stuhia e Kategorisë 3, ‘Harvey’ guvernatori i Texas, Governor Greg Abbott shpalli gjen...
Eqrem Çabej, si sot 37 vjet më parë u nda nga jeta.
Eqrem Çabej është një ndër përfaqësuesit më të shquar të gjuhësisë shqiptare. Ai lindi më 7 gusht 1908 në Gjirokastër, ku mori dhe mësimet e pa...
Shiu i meteorëve ka pritur të bjerë në fundjavë, sonte ora 23:00.
(FOTO: Kjo është një pamje e dritave të meteorëve gjatë natës mbi  Corfe Castle, në Dorset, 2016)/ Shiu i meteorëve që zakonisht bie rreth datë...
I nxehti me emër satanik: “Luciferi” shkakton viktima. Alarm i kuq në Evropë.
Valë e të nxehtit e koduar si “Luciferi” vazhdon të nxehë në të gjithë Evropën Jugore. Shtrirja “satanike” e temperaturave ka bërë që në Spanjë...
MOTI: Java nuk vjen me lajme fort të mira për të nxehtin ‘e ashpër’.
(FOTO: Nga Gryka e Rugovës)/ Moti i nxehtë në vendin tonë dhe në Europë po konsiderohet "i ashpër' për jetën e njeriut. Disa qytete në Itali dh...
Faqja 18 prej 28« E para...10...1617181920...E fundit »