Korea e Veriut ka vetëm 28 websites
  (CNBC) Dikush në Korenë e Veriut është i shqetësuar. Shteti i sekreteve, në njëfarë mënyre, aksidentalisht ka hapur akses në të gj...
Pesë shkencëtarë shpëtohen nga arinjtë polar në Arktik
  (CNN)- Pesë meteorologë Rus që ishin bllokuar në një ishull të vogël nga 10 arinj polarë për dy javë, më në fund janë shpëtuar pasi qent...
Lenovo “Yoga Book” kopjon shënimet në letra me shkrim dore
Kompjuteri tablet më i fundit i Lenovo mund të bëjë kopje dixhitale të shkrimit të dorës njësoj si ta kesh vënë letrën e shkruar në një makinë fot...
Anija kozmike Juno e NASA-s plotëson ardhjen rrotull Jupiterit
Anija kozmike Juno e nisur nga NASA përmbushi udhëtimin e saj 5 vjeçar drejt Jupiterit, dje,  e Hënë, me një motor “do-or-die”, (o arrihet, o vdekje) që është krijuar  për të lëvizur vetë drejt orbitë...
Risi e fundit nga Whatsapp [FOTO]
Aplikacioni pronë e Facebook për shkëmbimin e mesazheve, Whatsapp ka sjell një risi në këtë platformë. Whatsapp ka lëshuar aplikacionin për desktop i...
Shkencëtari më i mirë i ri në botë është shqiptar
Nga Misela Patrioti Edor Kabashi është nderuar me çmimin shkencëtari më i mirë në botë, në grupmoshën nën 40 vjeç. Falë punës së tij në fushën ...
Njerezit ne te ardhmen do te jetojne nen uje dhe ne ajer, shikoni sesi…
Nga Misela Patrioti Njëqind vjet në të ardhmen, ne do të lëmë shtëpitë tona, në qoftë se e ardhmja e parashikuar është e saktë, sip...
A mund te gjehet vrasesi nepermjet shenjave te dhembeve?
  Nga Misela Patrioti Një komision i shkencës mjeko-ligjore Texas ka rekomanduar që prova kafshimit shenjë nuk duhet më të pranohet në ...
Microsoft zbulon Lumia 650, një smartphone $ 200 të Windows 10, që del në shitje në Evropë nga 18 shkurti
Nga: Endri ALLMUCA Me çmim 199 $, Lumia 650 vjen në ngjyrë të zezë ose të bardhë, dhe do të jetë në dispozicion vetëm në një pjesë të vogël të treg...
Vertetohet teoria e Ajnshtajnit
Shkencëtarët që punojnë me sistemin Laser Interferometër për valë të gravitacionit (LIGO), makineri e cila është ndërtuar për të zbuluar dridhjet ...
Faqja 23 prej 24« E para...10...2021222324