Etiketa: britania

Lajme të fundit nga Britania dhe Bota mbi ‘çlirimin’ nga koronavirusi.
Britani: Qeveria ka planifikuar zbutjen e ‘lockdown’, por me faza. Kështu që Hapi i parë fillon të Mërkurën - por kur do të fillojë tjetri? Qeveria ka theksuar se ndryshimet varen nga shkall...
Britania mbërthehet me më shumë vdekje nga virusi; Johnson raportohet i qëndrueshëm
AP Britanikët po mbërthehet për më shumë javë në mbyllje ndërsa Kryeministri Boris Johnson kalon një ditë të katërt në kujdesin intensiv në një spital në Londër për trajtimin e infeksionit të t...
Boris Johnson ndalon Qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar për në Davos: “Një konstelacion jahtëzakonisht i madh i egos”
  Nga: SIMON KENT, Breitbart, 17 Dhjetor 2019 As Kryeministri britanik i sapo rikthyer Boris Johnson apo ndonjë ministër i qeverisë nuk do të marrë pjesë në Forumin e ardhshëm Ekonomik ...
Parlamenti britanik shtyn vendimin për Brexit
Deputetët britanikë vendosën sot të shtyjnë vendimin për marrëveshjen për Brexit, të arritur mes Londrës dhe Brukselit, çka do ta detyrojë kryeministrin britanik, Boris Johnson, t’i kërkojë BE-së ...
Britania e Madhe dënon dhunën e ish- opozitës: ‘Përgjegjësia është e liderëve’.
Ambasada britanike në Tiranë ka reaguar ashpër ndaj dhunës në priotestën e opozitës jashtë parlamentare. Britania e Madhe i ka bërë thirrje drejtuesve të protestës të mbajnë përgjegjësinë për p...
Britania do të sekuestrojë floririn e Ilir Metës në bankat e saj dhe Komunuellth.
Eskpertët britanikë që po ndihmojnë në gjurmimin e pasurisë së politikanëve, zyrtarëve, prokurorëve dhe gjyqtarëve shqiptarë nëpër bankat e Mbretërisë së Bashkuar, kanë startuar në Londër në gjurm...
Trump do të bëjë vizitën shtetërore në Britani në qershor. Presidenti i tretë që nderohet nga Mbretëresha në 67 vjet mbretërim.
LONDON (Reuters) – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump do të bëjë një vizitë shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar në muajin qershor, njoftoi Buckingham Palace ditën e Marte. Kjo është ...
Spiuni Rus: Boris Johnson paralajmëron mbi incidentin Salisbury.
( FOTO: Yulia Skripal dhe babai i saj Sergei ndodhen në gjendje kritike në spital)/  Mediat në Britani kanë raportuar se personi, i cili është gjetur në ngli në gjendje të rëndë shëndetësore pa...
Mbretëria e ndarë: Zemërim, ndërsa Theresa May paqësisht sakrifikon Irlandën e Veriut për BE.
Fjalët po vijnë rrotull se Theresa May është e gatshme që të lërë Irlandën e Veriut brenda Bashkimit Doganor të BE për të plotësuar kërkesat e BE mbi kufijtë e Britanisë me Republikën e Irlandës....
Theresa May emëron kabinetin e ri, kthehet Michael Gove
(FOTO: Michael Glove)/ Theresa May, kryeministre e Britanisë, emëroi ministrat e kabinetit të saj. Disa nga kolegët konservatorë nxituan të mbështesin zonjën May, ndëra të tjerët që nuk e mbësh...
Faqja 2 prej 3123