Nga: Paul Seddon & Joshua Nevett/BBC

Kancelari britanik, Boris Johnson po lufton për mbijetesë politike pasi dy nga ministrat e kabinetit sulmuan udhëheqjen e tij dhe dhanë dorëheqjen.

 Kancelari Rishi Sunak dhe Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid dhanë dorëheqjen brenda 10 minutash nga njëri-tjetri, të ndjekur nga një stuhi e ministrave dhe ndihmësve të rinj.

Në letrën e tij të dorëheqjes, Sunak tha se publiku “me të drejtë pret integritet nga qeveria e tyre”.

Kancelari i ri, Nadhim Zahaëi u kërkoi kolegëve të tij të bashkohen dhe tha se Johnson ishte i fokusuar në ofrimin.

Në një lëvizje për të mbështetur qeverinë e tij, Johnson emëroi gjithashtu shefin e kabinetit të kryeministrit, Steve Barclay, si sekretar të shëndetësisë.

Ai gjithashtu duhet të japë dëshmi në Komitetin e Ndërlidhjes, një grup deputetësh që shqyrtojnë politikën dhe vendimet e qeverisë.

Bim Afolami, i cili u largua nga posti i nënkryetarit të partisë drejtpërdrejt në TV të martën në mbrëmje, tha se trajtimi i Downing Street për aferën Chris Pincher kishte qenë “me të vërtetë i tmerrshëm” dhe ai nuk mund ta “mbronte më atë lloj sjelljeje”.

Ai tha për programin Today të “BBC Radio 4” se e mbështeti Johnson në votën e tij të fundit të besimit, në mënyrë që t’i jepte kohë për të rindërtuar besimin pas Partygate, por gjërat ishin “përkeqësuar shumë” javët e fundit.

Javid dhe Sunak nuk kanë folur publikisht që nga largimi, por letrat e tyre të dorëheqjes të martën ishin shumë kritike ndaj kryeministrit.

Javid paralajmëroi se udhëheqja nuk ishte “duke vepruar në interesin kombëtar”, ndërsa Sunak tha se publiku priste që qeveria të drejtohej “si duhet, me kompetencë dhe seriozitet”.

Udhëheqësit e partive opozitare u kërkuan ministrave të kabinetit që të bashkohen me çiftin dhe të japin dorëheqjen, dhe lideri laburist Sir Keir Starmer tha se ishte gati për zgjedhje të përgjithshme të parakohshme.

Deputeti konservator, Andreë Mitchell, tha se kishte “mbaruar” për Johnson, duke thënë se “ai nuk ka as karakterin dhe as temperamentin për të qenë kryeministri ynë”.

Boris Johnson është i përgatitur për më shumë dorëheqje, ndoshta jo nga kabineti, por në shkallën tjetër në shkallët ministrore.

Qeveria e Johnson është goditur nga një sërë polemikash muajt e fundit, jo më pak nga një hetim i policisë ndaj partive në Downing Street gjatë bllokimit.

Disa deputetë konservatorë kanë shprehur gjithashtu mospajtim për rritjen e taksave, reagimin e qeverisë ndaj rritjes së kostove të jetesës dhe drejtimin e politikave të saj.