Vit i mbarë për ekonominë, arritjet përtej pritshmërive gjatë 2023
Ekonomia shqiptare ka përjetuar momente me rëndësi përgjatë vitit 2023. Një ndër to është dalja e vendit nga lista gri e pastrimit të parave. Kjo ...
Shqipëria jashtë listës gri/ Eksperti: Roli i drejtësisë themelor në këtë proces, të konfiskohen pasuritë e vëna në formë kriminale
Institucionet e drejtësisë kanë luajtur rol kyç për daljen nga lista e parandalimit të pastrimit të parave. Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku,...
Banka e Shqipërisë rrit normën bazë të interesit në 3.25 përqind
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi të rrisë normën bazë të interesit për herë të parë që nga muaji mars i këtij viti, nga 3% në 3....
Shqipëria e dyta në rajon, para Serbisë dhe RMV për rritjen ekonomike: Banka Botërore.
Ekonomia shqiptare pritet të ketë një ecuri pozitive gjatë këtij viti duke u pozicionuar e dyta në rajon. Para nesh renditet Mali i Zi ndërsa lemë...
Rekord të ardhurash nga emigrantët/ Civici: 2023 ose viti i daljes nga kriza
Eksperti për çështjet e ekonomisë, Adrian Civici ka folur për dërgesat e emigrantëve në pjesën e parë të viti, të cilat kanë shënuar shifra rekord...
Nafta në Shpirag, parashikohet deri në 4 milionë dollarë fitime në ditë
Taksat që do mblidhen çdo vit nga nxjerrja e naftës në Shpirag dhe jo vetëm, parashikohet të arrijnë deri në disa qindra milionë dollarë sipas eks...
Kredi për administratën me zero interes/ Përfitojnë mjekë, policë dhe ushtarakë
Punonjësit e administratës publike do të përfitojnë kredi për shtëpi me 0% interes. Vendimi për skemën mbështetëse është publikuar në fletoren zyr...
Hetim i vështirë në skemën mashtruese me call center/ Prokurori zihet ngushtë nga gazetarët.
Prokurori i SPAK, Ened Nakuçi, tha se paratë që përftoheshin nga skema e mashtrimit të Call Center-ve janë të gjurmushme deri në pikën para se ato...
SPAK dhe Italianët shkatërrojnë grupin mafioz të call centerave: Profesionalizëm ekstrem në skemën e mashtrimit.
SPAK dhe pala italiane kanë dhënë detaje mbi aksionin e ndërmarrë, i cili bëri të mundur shkatërrimin e grupit që mashtronin me anë të call center...
A po ngjallet valuta e huaj? Civici: Janë luhatje të vogla, ndikimi vjen nga klima financiare europiane
Pasi prekën fundin, monedhat e huaja këtë javë kanë nisur të ringjallen duke dhënë një sinjal shprese në treg. Kjo për ekspertin për çështjet e...